TZ: V Diamantové lize kvality vystoupala nejvýše prodejna Globusu v Ostravě a Albertu ve Znojmě

Publikováno: 16. 11. 2016

Prodejna Globusu v ulici Opavská v Ostravě a prodejna Albertu v ulici Vídeňská ve Znojmě obdržely na slavnostním galavečeru konaném u příležitosti premiérového vyhlášení vítězů Diamantové ligy kvality (DLK) 2016 nejvíce ocenění. Zástupci obou prodejen převzali cenu pro vítěze Diamantové ligy kvality, Zvláštní cenu prezidentky Svazu obchodu a cestovního ruchu a Cenu za vynikající kvalitu České společnosti pro jakost. Akce se zúčastnili zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva financí. Cenu za vynikající kvalitu České společnosti pro jakost předával ministr financí Andrej Babiš. Během večera vystoupili Adam Mišík, Anna Fialová, Miloš Knor nebo olympijský vítěz David Svoboda.

  • Diamantová liga kvality pomáhá zlepšit úroveň služeb v maloobchodu
  • Diamantová liga kvality je společným projektem Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR
  • Každé prodejně bude propůjčena ochranná známka Diamantová liga kvality na dobu dvou let

 

„Potvrdilo se, že v České republice máme řadu prodejen, které splňují vysoké standardy kladené na kvalitu poskytovaných služeb, šíři sortimentu a vstřícnost zaměstnanců vůči zákazníkům. Jednotlivá ocenění by měla prodejny motivovat, aby se trvale zlepšovaly. Současně je odlišují od konkurence a jsou znamením pro zákazníky, že právě tady jdou jejich přáním naproti," uvedla Marta Nováková, prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) ČR, a dodala: „Účelem soutěže Diamantová liga kvality není vybrat jedinou vítěznou prodejnu, ale ocenit, dekorovat a následně upozornit na všechny prodejny, které splní podmínky pro získání ocenění."

Diamantová liga kvality v letošním roce hodnotila maloobchodní prodejny s převahou sortimentu potravin. Do soutěže obchodní řetězce (Albert, Globus, Lidl, Tesco) přihlásily svých nejlepších 19 prodejen. Ocenění vítěz DLK a právo používat novou značku si odneslo 17 z nich. Celkem šest z těchto prodejen navíc získalo Zvláštní cenu prezidentky Svazu obchodu a cestovního ruchu. Prodejna Globusu v Ostravě a Albertu ve Znojmě pak obdržela i Cenu za vynikající kvalitu České společnosti pro jakost.

„Prodejny byly důkladně hodnoceny na základě celé škály parametrů, ať už šlo o legislativní pravidla, hygienické podmínky nebo kulturu prodeje. Všichni soutěžící drželi skutečně vysoký standard. Je potěšující, že hodnocené prodejny se vydaly směrem rozšiřování nabídky doplňkových služeb, ať už jde o pokrytí wi-fi, dětský koutek, nebo vlastní pekárnu či řeznictví. Zvýšená pozornost je věnována matkám s dětmi nebo starým lidem. Zaregistrovali jsme také zlepšující se spolupráci s lokálními dodavateli i to, že ve své nabídce myslí rovněž na zákazníky se zvláštními požadavky na výživu," informoval Pavel Mikoška, viceprezident SOCR ČR pro obchod.

Metodika hodnocení byla založena na posuzování prodejen prostřednictvím „neznámého zákazníka" (Consumer Quality Index). Následný neohlášený audit prováděný dvojicí nezávislých auditorů se zaměřil na dodržování legislativních pravidel, hygienické dokonalosti prodeje potravin a obecně úrovně nastavení a dodržování vlastních firemních pravidel práce s potravinami. Součástí přihlášky byl také sebehodnotící dotazník. V něm každá prodejna mimo jiné uvedla své hlavní důvody (např. realizované inovace, důvěra zákazníků, péče o místní komunitu apod.), jimiž se odlišuje od konkurence a které ji opravňují k získání značky.

„Cena za vynikající kvalitu je speciálním oceněním České společnosti za jakost a uděluje se za vynikající úroveň a naprosto výjimečnou kvalitu, která se odrazila i ve vysokém bodovém hodnocení, a to ve všech hodnocených kritériích. Ostravský Globus dostal 198 bodů z 200 možných, znojemský Albert pak jen o tři body méně," sdělil Miroslav Jedlička, čestný předseda České společnosti pro jakost.

Do budoucna by se hodnocení v rámci Diamantové ligy kvality mělo rozšířit na celou maloobchodní síť, včetně nepotravinářských prodejen. Jde o společný projekt SOCR ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, který byl vloni na podzim zařazen do Programu Česká kvalita, podporovaného vládou České republiky. Program je součástí Národní politiky kvality.

 

Přehled oceněných prodejen (maximální možný zisk 200 bodů)

Ocenění finalista Diamantové ligy kvality (zisk 125 až 150 bodů) obdržely prodejny:

ALBERT Jihlava, Hradební 1

TESCO Expres Bělehradská Praha 2, Vocelova 11

Ocenění vítěz Diamantové ligy kvality (zisk více než 150 bodů) obdržely prodejny:

Albert Olomouc, Zikova 1

Albert Okříšky, Boženy Němcové 438

Albert Znojmo, Vídeňská 69

Albert Znojmo, Brněnská 21

Albert Třešť, Revoluční 6

Albert Praha 4, Želetavská 1

Albert Praha 9, Bratří Venclíků 3

Albert Příbram, Brodská 496

Albert Děčín, Uhelná 2

Globus Ostrava-Plesná, Opavská 326

Globus Praha 5, Sárská 133

Lidl Příbram, Evropská 337

Lidl Beroun, Plzeňská 724

TESCO Brno, Vídeňská 100

TESCO Roztoky u Prahy, Lidická 2250

TESCO Praha 9, Veselská 663

TESCO Brandýs nad Labem, Tovární 275

Zvláštní cenu prezidentky Svazu obchodu a cestovního ruchu (zisk 180 a více bodů) obdržely prodejny:

Albert Okříšky, Boženy Němcové 438

Albert Znojmo, Vídeňská 69

Globus Ostrava-Plesná, Opavská 326

Lidl Beroun, Plzeňská 724

TESCO Roztoky u Prahy, Lidická 2250

TESCO Brandýs nad Labem, Tovární 275

Cenu za vynikající kvalitu České společnosti pro jakost (zisk 195 a více bodů) obdržely prodejny:

Albert Znojmo, Vídeňská 69

Globus Ostrava-Plesná, Opavská 326

 

_MG_9311.jpg

 

foto_oceneni_DLK.jpg

Zdroj: SOCR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard