TZ SOCR ČR: Změna nákupní doby pro seniory bude znamenat ohrožení pro nejzranitelnější skupinu obyvatel

Publikováno: 23. 3. 2020

Praha 23. března 2020 – Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) varuje před komplikacemi, pokud by opět došlo ke změně nákupní doby pro seniory. Podle nejnovějšího návrhu vlády by měl být čas vymezený pro nákupy obyvatel starších 65 let posunut od 8.00 do 10.00 hodin. Dosavadní doba, se začátkem v 7.00 hodin, přitom poskytovala maximální možnost ochrany nejohroženější věkové skupině. Senioři přicházeli do právě otevřených, čistých a vydezinfikovaných obchodů a nepotkávali se tam s žádnou další skupinou obyvatel.

„Důvodem posunutí nákupní doby pro seniory je podle vlády fakt, aby si mohli v prodejnách hned po jejich otevření nakoupit potraviny lidé, kteří jsou v zaměstnání od brzkých ranních hodin. Rozumíme této potřebě, na druhou stranu data z obchodu ukazují, že se opět vrátí chaos a razantní navýšení koncentrace lidí v obchodech včetně seniorů, kteří mají být v současné koronavirové krizi maximálně chráněni. Vyzýváme proto vládu, aby ponechala nákupní dobu pro občany starší 65 let hned po otevření jednotlivých prodejen. Chápeme nepohodlí pro všechny ostatní, ale pevně věříme, že ochrana lidského života musí mít přednost před vším ostatním,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR.

Opět se tak může opakovat situace, že zákazníci, kteří přijdou do obchodů před osmou hodinou, nestačí nakoupit. Statistiky nákupního chování navíc jasně prokazují, že se mnoho důchodců dostaví hned po otevření prodejen, jak jsou standardně zvyklí. Dojde tak k promíchávání skupin obyvatel, kterému vláda chtěla zamezit.

„Senioři by se měli v této době ideálně vyhnout nakupování vůbec a využít pomoci rodiny nebo dobrovolníků. Pro starší lidi je přemíra rychle se měnících informací značně stresující, proto je dobré neměnit znovu to, co platí, pokud jde o nákupní dobu. Navíc je čas mezi sedmou a devátou hodinou pro nákup starších osob vhodný, ať už jde o vydezinfikované prostředí, zamezení kontaktu s dalšími zákazníky nebo zvyk seniorů chodit do obchodů časně ráno,“ shrnul Pavel Hanych, tiskový mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické.

Dopady.png

Zkušenosti z víkendu ukazují, že naprostá většina zákazníků dodržuje pravidla zakrývání obličeje. Přesto se stále objevují někteří nezodpovědní lidé, kteří pravidla ignorují. V takových případech se obchodníci obracejí především na obecní či městskou policii, někdy se jim ale dostane reakce, že to pro ně není priorita. Obchodníci se snaží v maximálně možné míře zajišťovat plynulost dodávek zboží, odbavování zákazníků, dezinfekci a hygienickou ochranu. Na stále nová opatření, která vláda přijímá v podstatě každý den, se musí připravit vždy v noci, přičemž v řadě případů jde o procesně složité operace vyžadující doplnění a nákup dalšího vybavení a školení mnoha tisíc lidí.

„Aby byl obchod schopen i nadále plnit funkci zásobování obyvatelstva potravinami, musí kontrolu a zajišťování dodržování opatření zčásti přebrat stát. Vyzýváme proto stát, kraje a města, aby se kontrola chování se zákazníků v a před nákupními centry stala prioritní úlohou obecní a městské policie,“ zdůraznil T. Prouza.

Zdroj: SOCR ČR

Ke stažení

TZ SOCR ČR - prodejní doba_senioři.pdf PDF 28.03.2021 245.26 KB

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV