TZ SOCR ČR: Všichni zaměstnanci obchodu jsou otestováni

Publikováno: 12. 3. 2021

  • Obchodní řetězce zvládly během tohoto týdne otestovat 100 % svých zaměstnanců, kteří měli naplánovanou směnu
  • Podařilo se překonat problémy s nedostatkem testů a nejasnými pravidly
  • Pozitivní AG test mělo méně než 0,5 % testovaných zaměstnanců

Praha 12. března 2021 – Obchodní řetězce během týdne zvládly otestovat všechny své zaměstnance na přítomnost viru SARS-CoV-2, kteří měli naplánovanou směnu. Pozitivní AG test mělo méně než 0,5 % z nich. V některých regionech ale začíná být problém s kapacitou konfirmačních PCR testů a je škoda, že vláda nereagovala, když byla před tímto problémem varována. Zároveň obchodníci zaznamenali poměrně velkou regionální nevyváženost.

„Obchody jsou místy, kde dochází přirozeně k největší koncentraci lidí, i proto bylo klíčové zvládnout tuto logisticky a organizačně náročnou operaci na nejvyšší možné úrovni. Do testování proto obchodníci zapojili v maximální možné míře závodní lékaře i najaté certifikované zdravotníky a využívali pouze schválené testovací sady v obchodech i distribučních centrech. Výsledky pod úrovní půl procenta jsou dalším důkazem, že se miliardové investice obchodu do všech hygienických opatření vyplácí a že obchody jsou skutečně bezpečným místem pro zaměstnance i zákazníky,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.  

Bezpečnost obchodů potvrdila i nedávná nezávislá analýza profesora Omara Šerého z Masarykovy univerzity. Profesor Šerý zkoumal záchyt virů na nejexponovanějších místech v obchodních centrech, jakými jsou madla eskalátorů, nákupní vozíky, samoobslužné pokladny, tlačítka výtahů, ale také samotný vzduch. Vir nebyl nalezen na žádném z 52 odebraných vzorků.

„Obchod si plně uvědomuje komplikovanou situaci, ve které se Česká republika nachází. I proto bude vždy dělat maximum k zajištění ochrany všech, a to i nad rámec vládních opatření. Apelujeme proto na vládu, aby zajistila dostupnost antigenních testů i do budoucnosti, ale zároveň i kapacity center k PCR testům. Žádáme také, aby dále nezvyšovala byrokracii s testováním spojenou a aby na zodpovědné zaměstnavatele nepřenášela náklady těch, kteří se k testování staví laxně,“ dodal T. Prouza.

Od začátku pandemie obchodníci investovali do nejrůznějších hygienických opatření přes 7 miliard korun. Bez ohledu na další postup vlády v souvislosti s řešením koronavirové krize garantují i nadále zajištění bezpečného prodejního prostředí pro své zákazníky i zaměstnance s využitím Pandemického plánu retailu, který byl vytvořen již loni v létě a na základě kterého obchody udržují bezpečnost a jasná pravidla.

„Na současnou situaci navíc zareagovala řada obchodníků snížením cen respirátorů na úroveň pořizovacích nákladů, navýšením darů potravinovým bankám nebo nabídkou logistických služeb například pro distribuci antigenních testů do škol. Až budou naočkovány rizikové skupiny populace, jsou také připraveni zajistit rychlé očkování svých zaměstnanců. V blízké budoucnosti se do jejich nabídky dostanou i antigenní testovací sady pro malé firmy či veřejnost v různých velikostech spotřebitelských balení,“ shrnul T. Prouza.

Zdroj: SOCR ČR

Ke stažení

TZ SOCR ČR_testování.pdf PDF 22.04.2021 219.78 KB

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV