TZ SOCR ČR: Vítáme záměr Evropské komise dosáhnout uhlíkovou neutralitu. Důležitým pilířem je udržitelná produkce potravin.

Publikováno: 17. 12. 2019

Praha 12. 12. 2019 – Český maloobchod vítá iniciativu Evropské komise k dosažení uhlíkové neutrality, kterou včera v rámci Nového zeleného údělu představila Ursula von der Leyen. Spolu s dalšími účastníky zemědělsko-potravinářského řetězce je připraven aktivně spolupracovat na trvale udržitelné produkci potravin. Řadu aktivit navíc už dělá nyní.

„Plán nové Evropské komise je skutečně ambiciózní. Ne nadarmo ho nově zvolená předsedkyně Ursula von der Leyen přirovnala k přistání člověka na Měsíci. My tuto iniciativu jednoznačně vítáme. Dlouhodobě tvrdíme, že bez přechodu k trvale udržitelné produkci potravin nebude žádná budoucnost nejen pro Evropu, ale i pro lidstvo jako takové,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) a dodal: „Nechceme čekat pouze na to, co přijde z Bruselu, ale sami musíme být a také jsme aktivní. Obchodní řetězce v tom mají nezastupitelnou roli. Už ze své nadnárodní podstaty jsou nositeli hodnotného know-how a do České republiky přinášejí své zkušenosti z vyspělých trhů, které jsou při řešení trvalé udržitelnosti dále než my,“ dodal Tomáš Prouza.

Obchodní řetězce se dlouhodobě věnují například regulaci potravin s vysokým obsahem palmového oleje nebo aktivnímu a dobrovolnému omezování používání plastů či podpoře recyklace. Současně ovlivňují chování a stravovací návyky českých zákazníků. Nedávný průzkum společnosti Ipsos pro SOCR ČR ukázal, že o potravinách vyráběných v souladu se zásadami trvalé udržitelnosti má povědomí 80 procent české populace. Až pro 62 procent zákazníků je při výběru potravin důležité, aby byly tímto způsobem vyrobeny, a 79 procent Čechů je ochotno si za ně připlatit.

„Velice nás těší, že si vláda i příslušná ministerstva začínají uvědomovat požadavek více než tří čtvrtin českých občanů na větší a aktivní podporu výroby potravin v souladu se zásadami trvalé udržitelnosti. Speciálně jsme pak rádi za návrhy v oblasti zemědělství, se kterými přišel pan ministr Toman. Věřím, že se tak zrychlí dosud velmi pomalá transformace českého zemědělství na environmentálně zodpovědné. Panu ministrovi Tomanovi opakovaně nabízíme aktivní podporu a spolupráci v jeho snahách,“ dodal T. Prouza.

Zdroj: SOCR ČR

Ke stažení

20191212_TZ_SOCR_zeleny_udel_udrzitelnost.pdf PDF 15.09.2020 211.13 KB

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV