TZ SOCR ČR: Rychlá a nepředvídatelná opatření škodí. Vláda by měla lépe komunikovat a plánovat

Publikováno: 17. 9. 2020

  • Předvídatelnost prostředí je jednou z nejdůležitějších podmínek úspěchu v podnikání. Nejen v krizi, ale i v době ekonomické prosperity.
  • Vítáme nová opatření vlády k zastavení zhoršující se epidemiologické situace. Vyzýváme ale k lepšímu plánování.
  • Apelujeme na občany k aktivní spoluúčasti při řešení krize. Odpovědným přístupem může každý z nás přispět ke snížení ekonomických škod.

Praha 17. září 2020 – Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) vítá nová vládní opatření k zastavení zhoršující se epidemiologické situace způsobené koronavirem. Zároveň však upozorňuje, že jejich zavedení přišlo prakticky okamžitě, bez jakéhokoli předchozího varování. Vyzývá proto vládu ke změně přístupu v plánování a komunikaci opatření. Zásadní změny názorů členů vlády v řádu dnů škodí už dnes postižené ekonomice, a to zejména cestovnímu ruchu, který je novými opatřeními opět zasažen nejvíce.

„Základem úspěšného podnikání v jakémkoli oboru je předvídatelnost, což platí pro dobu krize, ale i ekonomické prosperity. Z tohoto pohledu vláda bohužel selhala. Její představitelé dlouhé týdny předtím veřejnost spíše uklidňovali prohlášeními o tom, že v Česku je situace příznivá a pod kontrolou. A najednou jsou vyhlášena prakticky den ze dne opatření se zásadním dopadem zejména na oblast gastronomie a cestovního ruchu,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR, a dodal: „Při pohledu na statistiky růstu počtu nemocných byl zásah vlády nutností. Celá oblast retailu je přitom připravena zajistit zásobování obyvatel bez ohledu na další vývoj. Už během jarních měsíců celý retailový trh dokázal, že je schopen neuvěřitelné aktivace, v současnosti dále staví na získaných zkušenostech, aby vedle dodávky zboží ochránil i vlastní zaměstnance. Jedním z nástrojů je také nově vznikající pandemický plán pro oblast retailu.“

V souvislosti s nastupující druhou vlnou koronavirové epidemie je zásadní celospolečenská odpovědnost obyvatel ČR. O co méně disciplinovaní lidé budou, o to větší dopady může takovéto nezodpovědné chování způsobit. Pokud se totiž epidemie bude nekontrolovaně šířit dál, státu nezbyde než přijímat nové a stále přísnější restrikce.

Lze předpokládat, že jednotlivá krizová nařízení budou mít výrazně negativní dopad nejen na turistický ruch, ale i na další oblasti tuzemského hospodářství. Ve finále pak půjde o ekonomické ztráty nejen na straně firem, ale rovněž ve státním rozpočtu.

„Znovu si proto dovoluji apelovat na obyvatele, aby se k celé situaci postavili zodpovědně. Zároveň žádám představitele vlády o lepší a promyšlenější plánování a nastavování jednotlivých kroků v souvislosti s koronavirovou krizí. Politické ambice musejí v tomto případě jít jednoznačně stranou a každý politik se musí bez ohledu na volby projevit jako státník. To znamená přestat se dívat na preference a oblíbenost a nezištně pracovat pouze v zájmu občanů ČR,“ zdůraznil T. Prouza.

Zdroj: SOCR ČR

Ke stažení

TZ SOCR ČR_opatření_covid.pdf PDF 24.03.2021 195.04 KB

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV