TZ SOCR ČR: Prezident SOCR ČR Tomáš Prouza se setkal s policejním prezidentem Janem Švejdarem

Publikováno: 25. 9. 2020

 • Obchodníci probrali možnosti spolupráce s Policií ČR pro případ řešení konfliktních situací při dodržování nezbytných hygienických požadavků v prodejnách.

Praha 25. září 2020 – Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) a Policie ČR se dohodly na intenzivnější spolupráci. Vedla je k tomu nařízení vlády související s koronavirovou epidemií i zkušenosti z jarních měsíců letošního roku.

„S policejním prezidentem Janem Švejdarem jsme se dohodli na užší spolupráci v této exponované době. Primární snahou obchodníků je zajistit a poskytnout bezproblémové nakupování pro zákazníky, samozřejmě i s nutností dodržování nezbytných hygienických požadavků. I proto SOCR ČR mimo jiné inicioval vznik tzv. pandemického plánu pro lepší zvládnutí koronavirového stavu. Pan policejní prezident přislíbil pomoc, pokud by to situace vyžadovala a provozovatelé obchodů by ji nedokázali zvládnout vlastními silami,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR, a dodal: „V souvislosti s rychlým nárůstem pozitivních testů nemoci COVID-19 si dovoluji obyvatele celé České republiky požádat o zachování klidu, pokud jde o nákupy v prodejnách. Obchodníci mají dostatečně naplněné sklady, bezproblémově funguje zásobování potravinami i dalším zbožím a není jakýkoli důvod k nákupní panice.“

Obchodní řetězce dělají vše pro to, aby zajistily dodržování hygienických pravidel jak osvětou, tak s pomocí zaměstnanců ochranky. Oproti jarním měsícům však registrují výrazný nárůst demonstrativního nenošení roušek a snah vyvolávat konflikty. V případě, že obchody nejsou schopny situaci zvládnout samy, kontaktují městskou nebo obecní policii a v případě potřeby také Policii ČR. „Děláme vše pro to, abychom problematické situace zvládali sami a bez konfliktů. Ale je také důležité vědět, že se v případě potřeby můžeme spolehnout na pomoc obecní nebo státní policie," dodal T. Prouza.

„Schůzku s panem prezidentem Prouzou jsem přivítal. Společně jsme si vysvětlili, jakou roli má Policie ČR při řešení možných konfliktních situací v nákupních centrech a v jakých případech můžeme být nápomocni. Policie ČR v této nelehké době dělá vše proto, aby veškeré konfliktní situace řešila s maximální citlivostí a ohleduplností ke každému,“ sdělil Jan Švejdar, prezident Policie ČR.

 

Pravidla zodpovědného chování v prodejnách:

 • Udělejte si předem plán nákupu, snížíte tak čas strávený v prodejně na minimum.
 • Nakupujte vždy sami, snížíte tak počet lidí v prodejně.
 • Používejte ochrannou roušku na nos a ústa.
 • Před vstupem do prodejny si dezinfikujte ruce.
 • Při nákupu nebalených potravin používejte vždy ochranné rukavice.
 • Plaťte bezkontaktní platební kartou.
 • Dodržujte rozestupy alespoň dva metry od ostatních nakupujících a respektujte pravidla pro pohyb v prodejnách.
 • Buďme k sobě ohleduplní a snižme riziko šíření koronaviru, stejně jako dobu krize na minimum. Pomůžeme tak nejen ekonomice, ale i sobě.
Zdroj: SOCR ČR

Ke stažení

TZ SOCR ČR_policie_spolupráce.pdf PDF 20.04.2021 197.84 KB

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

 • PP
 • KMV