TZ SOCR ČR: Paní hejtmanko Jermanová, přestaňte se šikanováním obchodníků. Je krize a obchod se musí věnovat zásobování Česka!

Publikováno: 27. 3. 2020

Praha 27. března 2020 – Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) se ostře ohrazuje proti kontrolám prováděným Krajským úřadem Středočeského kraje, které v době extrémních nákupů v souvislosti s koronavirovou epidemií zjišťovaly, proč v nabídce prodejen chybí některé druhy zboží, jež jsou nabízeny v akčních letákových akcích. V době vyhlášeného nouzového stavu se pozornost obchodníků plně soustředila na zajištění zásobování Česka potravinami a dalším zbožím, aby dokázali vyhovět zvýšeným nákupním potřebám obyvatel. Od státu i kraje se proto přirozeně očekává maximální podpora obchodu, a nikoli absurdní kontroly, které záměrně ztěžují jeho fungování.

„Nad tímto jednáním zůstává skutečně rozum stát. V době mimořádných nákupních manévrů a nepředvídatelného chování zákazníků, kdy bylo velmi obtížné zajistit samotný provoz obchodů a dostupnost potravin, přicházejí kontroloři z krajského úřadu, aby zjistili, že v nabídce malého obchodu v Českém Brodě chybí několik položek oproti letákové nabídce. Postup kontrolních orgánů se ve světle současných událostí jeví jako zcela absurdní zneužívání pravomocí,“ konstatoval Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR.

Desetitisíce zaměstnanců obchodů po celé republice se dennodenně maximálním možným způsobem snaží, aby bylo pokryto zásobování a samotný provoz jednotlivých prodejen. Navíc se soustřeďují na zajištění zvýšených hygienických standardů, co nejčastější dezinfekci vnitřních prostor a podobně. Tak, jako premiér vyhlásil, že ho dopady stávající situace na rozpočet nezajímají, protože řeší ochranu lidí a ekonomiky, stejně odpovědný přístup zvolili i obchodníci po celé ČR. Bez ohledu na náklady investují obrovské personální i finanční zdroje do zajištění zásobování obyvatel České republiky a jak může každý vidět, díky tomuto úsilí jsou prodejny stále plné a obchod je tak v podstatě jedinou fungující částí tuzemské ekonomiky.

„Důrazně apeluji na paní hejtmanku Středočeského kraje Jaroslavu Pokornou Jermanovou, aby se i se svým úřadem zaměřila na důležitější věci a přestala šikanovat obchodníky, kteří představují páteřní infrastrukturu státu a díky nimž si ona může nakoupit, co potřebuje. Řešit by namátkou mohla třeba zajištění a dodání dostatečného množství ochranných pomůcek pro prodavačky nebo dezinfekčních prostředků do obchodů v jejím kraji. Paní hejtmanka by se měla podívat z okna, aby zjistila, co se ve světě kolem ní děje,“ zdůraznil T. Prouza s tím, že v této turbulentní době je zapotřebí o to větší spolupráce napříč jednotlivými sektory, jak je to patrné například mezi zemědělci, potravináři a obchodníky.

Zdroj: SOCR ČR

Ke stažení

TZ SOCR ČR_ šikanózní kontroly.pdf PDF 29.03.2021 197.37 KB

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV