TZ SOCR ČR: Ochota darovat potraviny mezi Čechy roste

Publikováno: 23. 11. 2019

Praha 23. listopadu 2019 – Dnes probíhá v 750 prodejnách s potravinami a drogistickým zbožím podzimní kolo celorepublikové Sbírky potravin. Povědomí o této charitativní akci, která se letos koná již posedmé, mezi Čechy každoročně narůstá. Stejně tak se zvyšuje i počet lidí, kteří se sbírky účastní opakovaně. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti Ipsos.

„Sbírku potravin zná celkem 84 % české populace, v roce 2016 to bylo jen 53 %. Častěji o ní vědí starší lidé nad 60 let, lidé s dosaženým vyšším vzděláním a vyšším příjmem. Zúčastnit se sbírky pak plánuje 39 % populace, zejména jsou to ženy a lidé s vyšším příjmem. Průběžně roste i počet lidí, kteří se do sbírky zapojují opakovaně. Letos to bylo 24 % oproti 8 % v roce 2016,“ uvedla k výsledkům průzkumu Markéta Kneblíková, PR Manager ze společnosti Ipsos.   

Při účasti ve sbírce lidé nejčastěji plánují darovat potraviny a drogerii v hodnotě 100 až 249 Kč. U potravin nicméně vzrostl počet lidí ochotných věnovat vyšší částku než vloni. „Lidé jsou rok od roku ochotnější darovat zboží vyšší hodnoty. Nejčastěji plánují darovat potraviny či drogistické zboží v hodnotě 100 až 249 Kč. Až třetina účastníků sbírky je ale připravena darovat potraviny v hodnotě 250 až 499 Kč, vloni to byla pouze pětina,“ doplnila M. Kneblíková s tím, že oproti minulému roku Češi nakupovali více i v rozmezí 500 až 999 Kč. 

Lidé mohou v jednotlivých prodejnách odevzdat zakoupené trvanlivé potraviny či drogistické zboží dobrovolníkům, které poznají podle zelené zástěry s logem sbírky. Darované zboží se převeze do skladů potravinových bank, odkud se následně rozveze potřebným. Pomoc se orientuje zejména na seniory, matky samoživitelky, pěstounské rodiny, děti z dětských domovů, hendikepované či lidi bez domova a v nouzi a pokrývá všechny okresy v České republice.

Darovat potraviny mohou lidé nově nejen fyzicky v obchodních centrech, ale sbírka probíhá i při nákupech online, a to až do úterý. „Lidé, kteří nestihnou nakoupit a darovat zboží v obchodech právě dnes, mohou ještě využít pomoc potřebným online. Přes internetové obchody Tesco a Rohlik.cz je možné podpořit Sbírku potravin až do úterý 3. prosince, kdy se koná světový den dárcovství Giving Tuesday,“ uvedla Lucie Mádlová, ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která v Česku Giving Tuesday čtvrtým rokem zastřešuje.

V jarním kole se podařilo vybrat celkem 259 tun potravin a 26 tun drogistického zboží. Nejvíce darovali lidé v Praze a ve Středočeském kraji, následovaly Jihomoravský a Jihočeský kraj. Preferované jsou především konzervy, dětské výživy, instantní polévky, trvanlivé mléko, olej, rýže a luštěniny, těstoviny a základní i dětská drogerie.

Od letošního roku se Sbírka potravin koná vždy dvakrát ročně a je celorepublikově organizována Českou federací potravinových bank, Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR spolu s klíčovými obchodními řetězci působícími na českém trhu, Asociací společenské odpovědnosti a partnery z neziskového sektoru. Záštitu celé akci poskytl ministr zemědělství Miroslav Toman spolu s Evropskou federací potravinových bank.

 

O výzkumu:

Výzkumbyl realizován v listopadu 2019 na reprezentativním vzorku internetové populace ČR ve věku 18-65 let. Celkem se ho zúčastnilo 1005 respondentů. Výzkum byl realizován pomocí Ipsos online panelu Populace.cz.

Zdroj: SOCR ČR a Potravinové banky

Ke stažení

TZ_Sbírka potravin_průzkum.pdf PDF 07.04.2020 274.27 KB
Sbírka potravin_Závěrečná zpráva_listopad 2019.pdf PDF 22.02.2020 1013.21 KB

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard