TZ SOCR ČR: Mysleme na lidi. Pro rušení slevových akcí není v současné době reálný důvod

Publikováno: 20. 3. 2020

Praha 20. března 2020 – Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) a všechny obchodní řetězce působící v České republice plně podporují snahu vlády zamezit šíření koronavirové epidemie. Už sedmý den po sobě mění obchodníci během noci systém fungování, přizpůsobují prodej ve více než 4500 prodejnách a školí tisíce zaměstnanců. K dnešnímu dni – 20. březnu 2020 – společně prohlašují:

  • Zásobování potravinami je bez problémů, není důvod hromadit domácí zásoby.
  • Vyzýváme politiky a osobnosti ve veřejném prostoru, aby pečlivě zvážili, co a v jaký okamžik řeknou. Napětí ve společnosti roste, veřejnost reaguje emotivně, přičemž v řadě případů k tomu není racionální důvod.
  • Jsme připraveni poskytnout vládě a krizovému štábu veškeré podklady dokumentující nákupní chování obyvatelstva v různých situacích tak, aby měla vláda maximum podkladů k rozhodování a také pro včasnou komunikaci změn a nových opatření. Díky IT a platebním systémům mají obchodníci objektivní data, která jsou zcela jistě lepším zdrojem informací než zpětná vazba ze sociálních sítí.
  • Změna časového intervalu určeného pro nákupy seniorů se ukázala jako správná. Není přitom důvod k obavám ostatních zákazníků, že potraviny tato skupina obyvatel vykoupí, rezerv mají všichni obchodníci dostatek. Celý dnešní den probíhalo zásobování vyjma extrémních případů bez problémů.
  • Vyzýváme vládu, aby pečlivě zvážila rozhodnutí o zrušení slevových akcích a rozhodla na základě objektivních informací. Jde o opatření s možnými zásadními sociálními dopady na ekonomicky nejslabší vrstvu obyvatel (např. senioři, matky-samoživitelky, hendikepovaní spoluobčané), jejichž počet kvůli aktuální krizi zcela jistě poroste. V době, kdy první prognózy hovoří o poklesu ekonomiky v rozsahu 5–8 %, klíčový automobilový segment zastavuje výrobu a očekává se růst nezaměstnanosti, a tudíž pokles celkových příjmů obyvatel, je potřebné rozhodnutí, které může přinést nárůst cen, pečlivě zvážit. Obchodníci jsou samozřejmě připraveni plně se přizpůsobit rozhodnutí vlády a krizového štábu.
  • Obchodníci zdůrazňují, že starší lidé, kteří mají aktuálně možnost přednostního nákupu, zboží v režimu akčních slev nevykoupili. Bylo až na výjimečné případy dostupné během celého dne.
Zdroj: SOCR ČR

Ke stažení

TZ SOCR ČR_slevové_akce.pdf PDF 26.03.2021 164.48 KB

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV