TZ SOCR ČR: Evropská komise potvrdila existenci dvojí kvality potravin

Publikováno: 24. 6. 2019

Praha 24. června 2019 – Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky (SOCR ČR) vítá závěry analýzy dvojí kvality potravin, kterou dnes zveřejnila Evropská komise. Zkoumání téměř 1400 potravinářských výrobků v 19 zemích EU odhalilo 31 % zaměnitelných výrobků. Je to potvrzením problému, na který dlouhodobě SOCR ČR upozorňuje. Kromě výsledků samotných je důležité, že Evropská komise poskytne nové granty dozorovým orgánům ve výši jednoho milionu eur na další testování dvojí kvality podle metodiky, na níž vznikla tato analýza. Další finanční částka pak bude připravena i pro neziskové organizace na ochranu spotřebitele, aby tyto analýzy prováděly samy.

 „Ačkoli to vypadalo, že se po hlasování europoslanců o nové směrnici o ochraně spotřebitele již nepodaří nastolit dvojí kvalitu potravin jako celoevropské téma, tato analýza Evropské komise nám dala novou naději. Její výsledky, které ukázaly, že 31 % testovaných potravin mělo jiné složení, ale stejné nebo podobné obaly, jen potvrzují, že problém tohoto druhu skutečně existuje,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR, a dodal: „Děkujeme české eurokomisařce Věře Jourové za to, že zajistila takto široké testování a že vytvořila metodiku, kterou mohou používat jednotlivé členské státy. Oceňujeme, že jednou analýzou celá věc nekončí, ale že Evropská komise uvolní další finanční prostředky na pokračování testování.“

Výsledky jasně ukazují, že jsou potřeba mnohem jasnější pravidla, jak odlišovat různé verze výrobků, aby zákazníci nebyli uváděni v omyl. Výrobci budou muset pod tímto veřejným tlakem sjednotit své postupy, aby za dva roky, až se bude přehodnocovat nová směrnice o ochraně spotřebitele, bylo mnohem méně hříšníků, než je tomu v současnosti. Důležité je také podpořit skutečné fungování jednotného evropského trhu a zakázat teritoriální omezení obchodu, které nedovoluje českým obchodníkům dovézt na český trh kvalitnější verze výrobků, často určené jen pro západní Evropu.

„Nejkřiklavějším a nejznámějším případem, který nová studie potvrdila, jsou rybí prsty společnosti Iglo. Zatímco v Dánsku a Nizozemsku obsahovaly podle testu 65 % masa, v Česku, Maďarsku a na Slovensku jen 58 %. Na druhou stranu rozšířený mýtus, že oblíbená čokoládová pomazánka Nutella od společnosti Ferrero prodávaná v Německu je lepší než u nás, se neprokázal. Studie dokázala, že má ve všech zemích naprosto identické složení,“ podotkl T. Prouza.

Studie Evropské komise jasně ukazuje, že problém dvojí kvality potravin je skutečně problém výrobců, a nikoli obchodníků. SOCR ČR proto vyzývá Ministerstvo zemědělství ČR, aby v této souvislosti upravilo svůj návrh legislativy. „Ministerstvo zemědělství by mělo jasně ukázat prstem na toho, kdo je za problém dvojí kvality odpovědný. Je totiž zcela absurdní očekávat, že si například nějaká malá prodejna na Vysočině dokáže zkontrolovat, zda je potravina ve stejném obalu, ale v jiné kvalitě nabízena třeba v Portugalsku. Místo vyhrožování mnohamilionovými pokutami obchodníkům musí ministerstvo přijít s jasně definovanými pravidly, co znamená ‚rozdílný výrobek‘ a jaká jsou pravidla pro dostatečně odlišné obaly, aby byli zákazníci co nejlépe chráněni,“ zdůraznil T. Prouza s tím, že nerozumí, proč ministerstvo odmítá tato pravidla nastavit a dává tím prostor pro různé výmluvy potravinářů.

Zdroj: SOCR ČR

Ke stažení

TZ SOCR_dvojí kvalita_EK.pdf PDF 04.08.2020 360.41 KB

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard