TZ GfK: Kamenné obchody v EU: v roce 2019 porostou nejvíce v Rumunsku a Litvě

Publikováno: 20. 6. 2019

Praha, 20. června 2019 – GfK předpovídá, že růst nominálních tržeb v kamenných obchodech 27 členských států EU (vyjma Spojeného království) bude v roce 2019 činit 2,0 procenta. Nejvyšší tempo růstu se očekává v Rumunsku (+7,0%) a Litvě (+5,9%). Růst se předpovídá i pro Českou republiku (+3,4%). Toto jsou některá zjištění analýzy evropského maloobchodu pro rok 2019, kterou GfK nedávno zveřejnila a která je volně dostupná.

Na většinu evropských spotřebitelů působí v současné době dvě protichůdné síly. Na jedné straně je to nejistota kolem Brexitu, obchodní konflikty a slabší vyhlídky růstu na významných exportních trzích, jako je Čína. Na druhé straně však panuje velmi dobrá situace na trhu práce, vyšší růst mezd a mírné ceny ropy. Na tomto pozadí zkoumala GfK klíčové srovnávací ukazatele evropského maloobchodu a výsledky této analýzy zveřejnila ve studii  „European retail in 2019”. Tato studie analyzuje vývojové trendy ve 32 zemích Evropy a předkládá prognózu maloobchodních tržeb na rok 2019, která pro obchodníky, investory i autory projektů představuje důležitou referenci pro jejich rozhodování.

„GfK předpovídá na rok 2019 pro kamenné obchody ve 27 zemích EU růst nominálních tržeb ve výši dvou procent,“ sděluje vedoucí studie, Dr. Johannes Schamel. „Tento růst je jen mírně nad mírou inflace a je srovnatelný s růstem zaznamenaným v loňském roce."

Klíčová zjištění studie:

  • Kupní síla: V roce 2018 činila kupní síla každého občana evropské sedmadvacítky 16,878 euro. Ve srovnání s předcházejícím rokem to představuje zvýšení o 3,0 procenta. Deset zemí EU s nejvyšším nárůstem kupní síly na jednoho obyvatele měly během tohoto loňského roku podprůměrnou kupní sílu a byly přijaty do Evropské unie v rámci jejího rozšíření o východní země nebo po něm.

  •  Prognóza obratu pro rok 2019:  S ohledem na pokračující dynamický růst internetového maloobchodu GfK očekává ve 27 zemích EU nárůst nominálního obratu o 2 procenta. Nejvyšší růst ze všech zemí EU se očekává v Rumunsku (+7.0 procent) a Litvě (+5.9 procent). Pro Českou republiku se předpovídá růst o 3,4 %.

  • Inflace: Ceny energií, jejichž pokles začal již koncem roku 2018, naznačují, že v EU dojde ke snížení míry inflace. Náladu ekonomů poněkud kalí nejen pokračující obchodní spory s USA, ale rovněž oslabující evropská ekonomika. V důsledku toho se pro Evropskou unii předpokládá v roce 2019 nižší míra inflace na úrovni 1,6 procenta.

 Fashion share of retail turnover in 2017.jpg

 

Forecasted stationary retail turnover for 2018.jpg

 

Retail share of private consumption in 2017.jpg

 

Sales area productivity in 2017.jpg

 

Sales area provision in 2017.jpg

 

TISKOVÁ ZPRÁVA JE K DISPOZICI ZDE.

Zdroj: GfK

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard