Publikováno: 15. 7. 2020
15. červenec, Brusel - Komise dnes představila okamžitá krátkodobá opatření v oblasti veřejného zdraví na zlepšení připravenosti EU na výskyty COVID-19. Komise od začátku koordinuje výměnu informací a doporučení týkajících se přeshraničních zdravotnických opatření. Komise a členské státy musí být nadále obezřetné a rychle reagovat, aby se podařilo omezit šíření viru a nemusel se znovu plošně omezovat volný pohyb osob.
Předmětem sdělení jsou veškerá nutná opatření ke zvýšení připravenosti, včetně testování a vysledování kontaktů, zdokonalení dohledu nad veřejným zdravím a rozšíření přístupu k lékařským protiopatřením, jako jsou osobní ochranné prostředky, léčiva a zdravotnické prostředky. Opatření se týkají rovněž pohotovostních kapacit ve zdravotnictví, jiných než farmaceutických protiopatření, podpory menšin a zranitelných osob a kroků ke zmírnění dopadů sezónní chřipky.
Sdělení stanoví řadu prioritních opatření pro vnitrostátní orgány, Komisi a agentury EU:
Členové sboru komisařů se vyjádřili takto:
Margaritis Schinas, místopředseda pro podporu evropského způsobu života, uvedl: „Nyní máme o viru již více informací, ale stále musíme postupovat obezřetně a podnikat preventivní kroky. Cílem souboru opatření, který byl dnes představen, je zvládnout další případné výskyty COVID-19. Na základě poznatků z uplynulých měsíců plánujeme dopředu, abychom nemuseli improvizovat. Zvyšujeme připravenost na všech frontách, abychom zachovali jednotný trh s jeho hlavními svobodami a usnadnili cestu k hospodářskému a sociálnímu oživení v celé EU.“
Komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová uvedla: „Vrchol pandemie COVID-19 je sice za námi, ale virus je stále v oběhu. Abychom předešli plošným výskytům, je nezbytná obezřetnost, připravenost a koordinace. Vyzýváme dnes k ráznému a společnému postupu, abychom chránili obyvatelstvo. V tomtéž úsilí budeme podporovat i členské státy. Máme odpovědnost za to, abychom byli plně připraveni. Zatím nemůžeme polevit.“
Souvislosti
Pandemie COVID-19 vystavila Unii a v podstatě i celý svět nebývalé zkoušce. V mnoha zemích se virus mezi lidmi značně rozšířil. EU a její členské státy zavedly opatření ke zmírnění sociálních a hospodářských dopadů, jako je zachování fungování vnitřního trhu, podpora odvětví dopravy a cestovního ruchu, udržení zaměstnanosti a podpora zdravotnických služeb pro zranitelné skupiny. Komise rovněž vydala doporučení k opatřením při cestování a na hranicích, jež jsou nezbytná k ochraně zdraví občanů i k zachování vnitřního trhu.
Členské státy postupují čím dál koordinovaněji, což je naprosto nezbytné, aby epidemiologická situace zůstala nízká v celé EU. Opatření, která jednotlivé země přijaly v oblasti veřejného zdraví, pomohla snížit počet nových případů na úroveň, kterou zdravotnictví dokázalo zvládnout. Díky tomu bylo možné postupně zrušit zavedená omezení a podle evropského plánu rušení opatření proti koronaviruznovu povolit většinu činností.
Virus se nezastavuje na hranicích EU. Komise bude svou činnost nadále koordinovat s dalšími globálními aktéry, včetně OSN a WHO, aby byla zajištěna potřebná mezinárodní reakce na tuto globální zdravotní hrozbu, včetně spravedlivého přístupu k očkovací látce na COVID-19.
Další informace
Sdělení o krátkodobé zdravotní připravenosti EU na rozšíření onemocnění COVID-19
Informativní přehled: Příprava EU na budoucí výskyty COVID-19
Koronavirus: Nové kroky k interoperabilitě mobilních aplikací pro vysledování kontaktů a varování