Tržby: V maloobchodě rostou mzdy o třetinu rychleji než tržby, počet zaměstnaných klesá

Publikováno: 7. 8. 2018

Retail v české ekonomice těží ze silné spotřeby domácností. I přes mírné zvolnění reálného růstu tržeb v letošním druhém čtvrtletí oproti stejnému období předchozích tří let má vyhlídky příznivé – lidé jsou naladěni optimisticky, příjmy výrazně rostou a trh práce tyto atributy posiluje.

Jak se daří retailovým podnikatelům v České republice? I když růst tržeb v českém maloobchodě odráží v nynější ekonomické konjunktuře silnou poptávku domácností, v evropském měřítku (resp. ve vzorku zemí, které na svých stránkách uvádí Eurostat) ČR absolutním premiantem není (graf 1). Jestliže ve srovnání s rokem 2015 narostly v roce 2017 tržby v českém maloobchodě o 12,2 %, pak v Turecku o téměř třetinu, v Rumunsku o čtvrtinu, v Litvě o 17 % a více než v ČR stouply za tu dobu tržby i v Srbsku nebo Maďarsku (průměrný růst tržeb za EU bohužel tato statistika neuvádí).

Náklady na práci v maloobchodě ČR se v posledních třech letech, podobně jako v ekonomice celkově, výrazně zvyšují. Je to patrné z růstu mezd tohoto odvětví jejichž objem byl v roce 2017 o 18 % vyšší než v roce 2015 , ve srovnání s tím, že počet odpracovaných hodin naopak poklesl (-6,8 %). Tento pokles zčásti souvisí i se snížením počtu zaměstnaných v maloobchodě (-0,2 % v roce 2017 proti roku 2015), který se objevil podle dosažitelných statistik poprvé od roku 2000 (graf 2).

Nárůst mezd v maloobchodě se během dvou let zdá velmi vysoký (v roce 2017 o 18 % proti roku 2015), ale právě odvětví obchodu patří mezi mzdově podprůměrná odvětví české ekonomiky – jestliže podle posledních dat ČSÚ za 1. čtvrtletí 2018 činila průměrná měsíční hrubá nominální mzda v ČR celkem 30 265 korun, v odvětví obchodu (tj. vč. velkoobchodu s prodejem aut a jejich oprav) to bylo 28 588 korun, tedy o 5,5 % méně. Rozdíl se přitom v čase stírá, ale spíše jen mírně (ve srovnatelných obdobích let 2010 a 2014 činil 8,9 %, resp. 6,8 %). Mzdová dynamika byla vyšší než výkonnost maloobchodu měřená dynamikou tržeb (graf 3).

Co však ještě stojí za pozornost, je podstatně rychlejší růst tržeb v maloobchodě (nominálně i reálně) oproti vývoji zaměstnanosti. Ta se v tomto odvětví v roce 2017 proti roku 2015 snížila, jak je také patrné z grafu 2, zatímco výstup odvětví v podobě tržeb vzrostl (reálně o desetinu a nominálně o 12,2 %). To ukazuje na značný růst produktivity práce v maloobchodě. 

Soustřeďme se však na aktuální data, tj. právě zveřejněné výsledky maloobchodu za letošní červen (graf 4). I jeden pracovní den, o který byl tento měsíc kratší než loni, ovlivnil zčásti dynamiku růstu maloobchodních tržeb v ČR (bez tržeb za prodeje aut a jejich opravy). Reálně byly tyto tržby meziročně výš o 2 % (při zohlednění zmíněného kalendářního vliv pak o 3,2 % díky nárůstu u nepotravinářského zboží a pohonných hmot, když tržby za potraviny naopak poklesly).

Lidé utráceli hlavně za nepotravinářské zboží, jehož prodeje podle neočištěných dat stouply v červnu meziročně reálně o 4,7 %. U čerpacích stanic nechali motoristé o 1,3 % víc peněz než loni, naopak útraty za jídlo meziročně nepatrně klesly (-0,7 %). Šlo o nejslabší výsledky od letošního března (u potravin od letošního dubna). Nad průměrným růstem celkových tržeb byly jen prodeje ICT zboží, vybavení pro sport, výdaje za kulturu, výrobky pro domácnost a tržby za oblečení.

Předstih nominálních tržeb v českém maloobchodě před tempem růstu tržeb reálných trvá již dvacet měsíců (v červnu nominálně +4,1 % y/y proti zmíněným reálným +2 % y/y, za druhé čtvrtletí pak +5,5 % y/y oproti +4,2 % y/y) a ukazuje na cenovou politiku obchodníků ovlivňující vývoj inflace.

Červnové výsledky se také podepsaly na mírném snížení dynamiky čtvrtletních maloobchodních tržeb (+4,2 % y/y reálně), která byla nejnižší z druhých čtvrtletí od roku 2014. Přitom ale mělo toto aktuální čtvrtletí o pracovní den víc, takže bez něj by bylo snížení meziročního tempa bývalo ještě hlubší. Jde však stále o velmi slušnou výkonnost maloobchodu, kterou může ve druhé polovině roku umocnit posilující česká měna, která zlevní ceny dovozů. Už známé objemy prodejů dokládají, že i ve druhém čtvrtletí to byla spotřeba domácností, která se spolu se spotřebou vládního sektoru podílela klíčově na růstu české ekonomiky. Rámcový odhad budeme znát již brzy, flash HDP zveřejní ČSÚ příští týden.

Snímek obrazovky 2018-08-07 v 17.13.39.png

Snímek obrazovky 2018-08-07 v 17.13.48.png

Snímek obrazovky 2018-08-07 v 17.14.05.png

Snímek obrazovky 2018-08-07 v 17.14.12.png

Zdroj: SOCR ČR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard