Tiskové prohlášení SOCR ČR K VÝSLEDKŮM SETKÁNÍ PŘEDSEDY VLÁDY ANDREJE BABIŠE SE ZÁSTUPCI VÝROBCŮ POTRAVIN

Publikováno: 16. 5. 2019

SOCR ČR: Očekáváme komplexní legislativní řešení otázky dvojí kvality a účinný zákaz klamání českých spotřebitelů.

Praha 16. května 2019 – Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) nesouhlasí s vyjádřením zástupců globálních potravinářských koncernů, že nebrání obchodníkům objednat zboží určené pro západní trhy kdekoli v Evropě. Výrobci potravin dnes na setkání s premiérem Andrejem Babišem popřeli, že by tato praxe fungovala, přitom však existují konkrétní příklady, které jejich tvrzení vyvracejí. Například tento týden obdržela největší pivovarnická skupina Anheuser-Busch InBev od Evropské komise pokutu ve výši 5,2 miliardy korun za to, že bránila dovozu piva značky Jupiler z Nizozemska do Belgie.

 „Na našem setkání s panem premiérem jsme se shodli, že řešením problému je komplexní legislativní úprava, která těmto praktikám zabrání, a premiér Babiš veřejně přislíbil, že tuto právní úpravu zajistí. I proto jsme na základě dohody s premiérem připravili návrhy legislativních změn v oblasti ochrany spotřebitele, zneužívání významné tržní síly i zákona o potravinách a očekáváme, že se jimi bude vláda na příštím zasedání v pondělí 20. května zabývat tak, jak bylo dohodnuto,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR, a dodal: „Ty potravinářské koncerny, které berou české zákazníky skutečně vážně, nemohou mít s našimi návrhy problém a chci doufat, že se k našim návrhům připojí a pomohou učinit zadost problému dvojí kvality. Naši členové však mají řadu zkušeností, kdy jim potravinářské koncerny odmítly prodat zboží určené pro západní trhy.“ 

Případ Anheuser-Busch InBev uzavřela Evropská komise tento týden. Jupiler je nejoblíbenější belgická značka piva se 40procentním tržním podílem. AB InBev ji prodává i v dalších členských zemích EU, včetně Nizozemska, kde však Jupiler nabízí levněji než v Belgii. Belgičtí obchodníci proto přirozeně projevili zájem nakoupit pivo právě v Nizozemsku a nabídnout ho belgickým zákazníkům levněji, pivovar jim ho však odmítl prodat a odkázal je na distributora v domovské zemi. Do hry proto vstoupila Evropská komise, protože základem Evropské unie je volný trh, a tedy právo dovézt si do své země zboží z jakéhokoli jiného státu bez jakýchkoli překážek. „Vyzýváme potravinářské koncerny, aby veřejně deklarovaly, že se podobných praktik na českém trhu v budoucnu vyvarují a umožní nabídnout českým zákazníkům i jiné verze potravin než ty ,určené pro český trh‘,“ dodal Tomáš Prouza.

Návrhy legislativních změn předložené SOCR ČR, které povedou k vyřešení problému dvojí kvality.

  • Provést úpravy změny zákona o potravinách navržené Ministerstvem zemědělství tak, aby byla – v souladu s jednáním s předsedou vlády – jasně stanovena odpovědnost výrobce či jeho distributora za to, že různé verze příslušné potraviny jsou na český trh dodávány v různých obalech. Jak jsme opakovaně uvedli, obchod nemá možnost zjistit, zda se daná potravina vyrábí ve více variantách, a nemá možnost zkontrolovat, zda jsou jednotlivé varianty na evropském trhu nabízeny ve shodných či zdánlivě shodných obalech, nebo ne. Navrhujeme také, aby ministerstvo zemědělství vydalo vyhlášku, která jednoznačně stanoví jednak to, jaké úpravy potraviny budou považovány za odlišnou verzi, a stejně tak stanoví minimální podmínky pro odlišnost obalů různých verzí potraviny tak, aby český zákazník nebyl i nadále klamán příliš podobnými obaly.
  • Novelu zákona o ochraně spotřebitele upravit tak, aby se zákaz dvojí kvality vztahoval i na nepotravinářské výrobky a byla tak zajištěna kompletní ochrana českého spotřebitele.
  • Novelu zákona o významné tržní síle upravit tak, aby bylo bránění dovozu kterékoli verze potraviny či jiného výrobku na český trh v situaci, kdy je daný výrobek dostupný v jiné zemi Evropské unie, zákonem definovanou zakázanou obchodní praktikou a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže měl jasně definovanou pravomoc zasáhnout proti takovému nepřijatelnému omezování hospodářské soutěže a volného pohybu zboží na jednotném evropském trhu.
Zdroj: SOCR ČR

Ke stažení

TP SOCR ČR - dvoji_kvalita.pdf PDF 19.02.2020 452.68 KB

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard