Spotřebitelské ceny: Srpnová inflace zůstala stejná jako v červenci

Publikováno: 12. 9. 2019

Tempo růstu spotřebitelských cen v ČR v srpnu nezrychlilo a meziroční inflace zůstala stejná jako v červenci, tj. na úrovni 2,9 % y/y. Přispělo k tomu mírné zpomalení růstu cen potravin a nákladů na bydlení. Dlouhodobě, tj. vztaženo k úrovni roku 2015, je však česká inflace o dost vyšší, než o kolik za tu dobu stouply ceny v EU jako celku.

Srpnová inflace (+2,9 % y/y) byla oproti očekávání trhu (+2,8 % y/y) nepatrně výš. Ten počítal s větším vlivem levnějších pohonných hmot, což se nakonec nesplnilo. Oproti červenci se ceny pohnuly směrem vzhůru (+0,1 % m/m), zatímco trhu předpovídal jejich stagnaci (graf 1). A co bylo nejvýznamnějšími důvody aktuálního pohybu cen v měsíci srpnu, který byl ve srovnání s eurozónou dvaapůlkrát rychlejší?

Ceny potravin vč. nealko nápojů (+3,9 % y/y) sice nadále rostly rychleji než celková inflace, jak ukazuje graf 2, ale jejich přírůstek nepokračoval v prudkém skoku patrném měsíc předtím (+4,1 % y/y).  Navíc by potravinová inflace by bývala mohla být z pohledu spotřebitele ještě o něco příznivější nebýt růstu cen sezónního zboží (zelenina a ovoce) o 13,2 % y/y způsobeného především o téměř dvě pětiny vyšší cenou brambor (+38,2 % y/y).

Také náklady na bydlení zpomalily svůj růst, i když jen mírně (+5,2 % oproti červnovým a červencovým +5,5 % y/y). Působilo na ně hlavně letošní zdražení energií, neboť nájemné rostlo o něco pomaleji (+4,9 % y/y).

Doprava stála české domácnosti méně (-0,7 % y/y) než ve stejnou dobu loni, když samotné pohonné hmoty zlevnily vlivem pohybu světových cen ropy o 1,9 % v poklesech prohlubujících se už třetí měsíc v řadě (v červnu -0,3 % y/y).  Připlatit si museli lidé také za jídlo mimo domov, když jeho ceny vzrostly meziročně o 4,4 % (číslo ukazuje dynamiku cen ve stravování vč. ubytovacích služeb). Kromě zmíněných položek spotřebního koše zdražily v srpnu nadprůměrně ještě tzv. ostatní služby (+3,6 % y/y).  Právě služby celkově vykazují již velmi dlouhou dobu vyšší růst cen (v srpnu +3,8 %) než je tomu u zboží (+2,5 % y/y) a táhnou tím českou spotřebitelskou inflaci směrem vzhůru.

Co dlouhodobé porovnání? V průběhu posledních čtyř let stouply lidem v ČR životní náklady o téměř desetinu (+9 %), vztáhneme-li ceny k průměru roku 2015 (graf 3). Může za to především dražší bydlení a energie (+11,1 %) jako největší položka spotřeby, ale i výdaje za zdraví (+14,8 %), za ubytování a stravování (+16,5 %) anebo za alkohol a cigarety (+11,7 %). Levnější byly jen služby mobilních operátorů (-4,4 %) a také nákupy oblečení a bot (-2,9 %).

Český růst spotřebitelských cen za poslední čtyři roky patří v Evropě ke spíše vyšším (graf 4). Není sice tak výrazný jako v Pobaltí, na Maltě, v Maďarsku, Srbsku a překvapivě i v Norsku. Ale existují země, kde se za takto dlouhou dobu ceny pro spotřebitele téměř nepohnuly (Švýcarsko, Irsko, Kypr).

Trh uvažuje pro inflační výhled do konce letošního roku s jen velmi mírným ústupem spotřebitelské inflace z jejich nynějších hodnot.  Zaměstnanci tak mohou počítat, že z potěšitelných přírůstků jejich nominálních mezd bude inflace „ukusovat“ jen zhruba tři procentní body. Reálně jim tak zůstane v peněženkách a na žirových účtech o 4-4,5 % víc peněz z výplat než ve stejnou dobu loni.

Graf1 - Vývoj spotřebitelských cen v ČR v meziročním a meziměsíčním srovnání.png

 

Graf2 - Vývoj spotřebitelských cen v ČR celkem a potravinová inflace.png

 

Graf3 - Růst cen vybraných položek spotřeby domácností v ČR oproti roku 2015.png

 

Graf 4 - Přírustky spotřebitelských cen (HICP) v evropských zemích proti roku 2015.png

Zdroj: SOCR ČR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard