Spotřebitelské ceny: Přišlo očekávané mírné zvolnění inflace

Publikováno: 9. 8. 2018

Růst cen v České republice srazily v červenci potraviny. Oslabila i inflace v cenách alkoholu a cigaret, nepatrně také u výdajů za zdraví. Mírně se prohloubil pokles cen oblečení. Ve všech ostatních položkách spotřebního koše českých domácností, to znamená u téměř dvou třetin jejich výdajů, ale ceny stagnovaly anebo stouply. Ani velmi prudké zdražení dovolených však nezabránilo zvolnění celkové červencové inflace.

Po červnovém výkyvu indexu spotřebitelských cen v ČR směrem vzhůru (+2,6 % y/y) zpomalila červencová inflace na +2,3 % y/y. Stálo za tím nepatrné meziroční snížení cen potravin (-0,1 % y/y), znatelnější však ve srovnání s jejich červnovou hladinou (-1,9 %). Že se trh s potravinami zklidňuje, bylo zřetelné už z vývoje jejich cen v průběhu července (pohyb ovlivnily i klesající ceny jejich dovozů). Nakonec na vykázanou velmi mírnou meziroční potravinovou deflaci zapůsobilo výrazné zlevnění sezónního zboží (-1,9 % y/y, ale silných -7,3 % proti červnu) – například zelenina zlevnila o 7,4 %, což byl prudký kontrast oproti prudkému červnovému skoku o 8,5 % y/y. Tento efekt sezónního zboží tak ubral celkové červencové meziroční inflaci desetinku. A nebýt snížení cen potravin, měli bychom minulý měsíc celkovou inflaci na +2,8 % y/y (!).

Právě meziroční snížení cen potravin v maloobchodě – méně pak i nepatrné snížení výdajů za zdraví - a jejich váha ve spotřebním koši českých důchodců zřejmě způsobily, že v červenci se meziroční inflace domácností seniorů ocitla znatelně pod úrovní celkové inflace (+1,9 % oproti +2,3 % u celkového indexu spotřebitelských cen). Ještě v červnu byl přitom rozdíl jen nepatrný (+2,5 % y/y růst cen v domácnostech seniorů a +2,6 % y/y u domácností celkem).

Na tempu ubral i cenový růst alkoholu a cigaret (na +2,9 % y/y ze 3,5 % y/y v červnu) a zpomalila i dynamika výdajů za zdraví (na 3,6 % z červnových 3,7 % y/y).

A kde ceny rostly? Letní dovolené dělají divy. Zřejmě je letos nabízeno méně Last Minute akcí, neboť ceny dovolených s komplexními službami stouply ve srovnání s loňským červencem o 12,6 %, když oproti červnu byly dražší o téměř čtvrtinu (+23,7 % y/y !). Lze pochopit, že červencové pobyty jsou vzhledem k letním prázdninám atraktivnější než jindy, čemuž by odpovídal i cenový skok. Ovšem ten loni činil jen 12,6 % (meziročně pak +4 %) a předloni srovnatelně +12,8 % s meziroční stagnací (+0,4 % y/y). Letošní červencový nárůst cen dovolených s komplexními službami, ve srovnání s jejich cenami v červnu, je vůbec nejvyšší za roky, odkdy je tato informace na stránkách cenové statistiky ČSÚ v takto podrobné klasifikaci dosažitelná (od roku 2010). Lze tak soudit, že výrazný růst tržeb cestovních kanceláří, vykázaných v letošním druhém čtvrtletí (+4,9 %, což bylo nad průměrem celkového sektoru služeb) se ve třetím čtvrtletí ještě zvýší. Po hubených letech poklesů tržeb cestovních kanceláří ve třetích čtvrtletích let 2013-2016 tedy přijdou „žně“, stejně jako již loni.

Svůj růst zrychlují v posledních třech měsících ceny v dopravě (z +2,9 % a 4,6 % v květnu a červnu na červencových +5,4 % y/y) vlivem prudkého zdražování pohonných hmot (ze 4,8 % přes 10,4 % na 12,7 % y/y). Jejich cena sice v červenci proti červnu fakticky stagnovala, ale masívnímu meziročnímu růstu nezabránila. Zpětné zklidnění cen ropy na světových trzích patrné po celý červenec by snad už mělo v datech za srpen tento pro motoristy nepříznivý trend u českých čerpacích stanic zmírnit.

Aktuální červencová inflace by sice mohla naznačovat, že ČNB nemusí zas až tak spěchat s dalším zvýšením základních úrokových sazeb v ekonomice. Ta se však rozhoduje podle inflace jádrové, a po vyloučení změn cen potravin a jejich zásadního vlivu na červencové zvolnění inflace, není výsledek pro rozhodování o měnové politice příliš přesvědčivý (ČSÚ uvedl plusovou meziměsíční změnu jádrové inflace ve výši +0,13 % m/m, což je poměrně významný díl z celkového meziměsíčního přírůstku spotřebitelských cen v ČR, který činil +0,19 % m/m). Záležet tedy bude při rozhodování o měnových podmínkách na tom, kam se „pohne“ koruna.

 

Graf1_Spotrebitelske_ceny_v_CR_v_mezimesicnim_a_mezirocnim_srovnani.jpg

Graf2-Celkova_inflace_a_inflace_v_cenach_potravin.jpg

Zdroj: SOCR ČR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard