Spotřebitelské ceny: Inflace v úhrnu nepatrně zmírnila, vzhůru však letěly opět ceny potravin

Publikováno: 14. 7. 2017

Ačkoli v červnu byl růst spotřebitelských cen ve srovnání se stejným obdobím loňského roku téměř  stejný jako v květnu, ceny základních životních potřeb zamířily výš. Výrazně zdražily zejména potraviny. Zrychlil však i růst cen za bydlení a energie. Ještěže protisměrně zapůsobila slabá ropa – zlevnily pohonné hmoty.

Na české podmínky výrazně zrychlený růst spotřebitelských cen patrný zhruba od poloviny loňského roku do letošního března (graf 1) se v dalších měsících změnil na trendovou stagnaci – za duben až červen rostly ceny ČR  meziročně v průměru o 2,2 % y/y. V samotném červnu oproti květnu zůstaly v úhrnu stejné, což snížilo tempo jejich růstu v meziročním vyjádření na 2,3 % z květnových 2,4 %. Co se však děje pod povrchem?

Jen dvě položky ze spotřebního koše českých domácností zaznamenaly v červnu snížení cen, navíc jen velmi mírné. Za bytové vybavení, zařízení domácnosti a opravy zaplatili lidé o 0,4 % méně než před rokem, a stejně tak u telekomunikačních služeb (-0,6 % y/y). V obou případech tak lze soudit především na cenovou politiku prodejců, motivujících zákazníky slevami. U dalších čtyř položek ceny proti květnu svůj meziroční růst zpomalily – nepatrně alkohol a cigarety anebo výdaje za vzdělávání. Významnější omezení dynamiky bylo v červnu vidět u cen za oblečení a obuv, ale především u cen za pohonné hmoty, jejichž vývoj oslabil květnový přírůstek (+4,1 % y/y) na červnových +2,2 % y/y. V samotném červnu totiž proti květnu ceny pohonných hmot výrazně klesly  (-1,9 %) - benzín a motorová nafta byly nejlevnější za posledních šest, resp. sedm měsíců.

Proč tedy i při nynějším zastavení akceleračních tendencí v celkovém růstu spotřebitelských cen v České republice může cenový vývoj, jak je zřejmé při pohledu na strukturu spotřeby, působit „vrásky na čele“ zejména členům nízkopříjmových domácností? Zdražují totiž především výdaje na základní potřeby. I když nejvyšší meziroční růst cen byl v červnu zaznamenán ve stravování a ubytování (+5,9 y/y) - stále bezesporu i vlivem elektronické evidence tržeb -, jeho váha v cenovém indexu je necelých šest procent. To potraviny se na něm podílejí skoro pětinou a u různých sociálních skupin je jejich váha pochopitelně odlišná. V domácnostech kde lidé musejí vydávat za potraviny více než je tento republikový průměr, pocítí samozřejmě intenzivněji, že v červnu ceny potravin vč. nealko nápojů stouply meziročně o silných 5,4 %, tj. nejvíce od poloviny roku 2013 (!).  Od srpna loňského roku narůstají v úhrnu i ceny za bydlení energie, s jasným zrychlením především v posledních třech měsících (duben +0,9 %, květen +1,7 % a červen +1,9 % y/y), jak je vidět z grafu 2. 

Přesto je však cenový růst potravin v ČR velmi prudký a výrazně převyšuje tempo jejich růstu v Evropě (graf 3).  Vymyká se značně i rozdílu, který existuje v EU mezi celkovou inflací a inflací potravinovou. Příčiny rozebereme v některém z dalších komentářů. Nyní jen tolik, že např. cena másla, která je v ČR meziročně o 43 % vyšší - meziměsíčně dokonce o 12 % (!) - stoupla podle evropské komoditní burzy EEX za rok o 69 %. Kontrakty futures na příští tři měsíce však již indikují pro ceny másla postupný pokles (stejně jako u cen sušeného mléka, které však již přes rok klesají).

Inflace v ČR bude zřejmě i po zbytek roku vlivem silné poptávky domácností přesahovat inflační cíl ČNB a může ovlivnit rozhodování bankovní rady o termínu zvýšení základních úrokových sazeb v ekonomice. 

Graf 1: Vývoj spotřebitelské inflace v ČR v meziročním a meziměsíčním vyjádření (v %)

graf 1_vyvoj spotrebitelske inflace v CR.png

Pramen: ČSÚ

 

Graf 2: Vývoj spotřebitelských cen v ČR celkem a u hlavních položek (v % y/y)

graf 2_vyvoj spotrebitelskych cen v CR.png

Pramen: ČSÚ

 

Graf 3: Pořadí zemí podle inflace cen potravin a nealko nápojů v měsíci květnu 2017 podle harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (v % y/y; soubor zemí podle databáze Eurostatu)

graf 3_poradi zemi podle inflace cen potravin.png

Pramen: Eurostat

 

Graf 4: Porovnání vývoje celkové inflace s inflací cen v položce Potraviny a nealko nápoje v ČR a EU 28 (v % y/y; harmonizovaný index spotřebitelských cen)

graf 4_porovnani vyvoje celkove inflace.png

Pramen: Eurostat

Zdroj: SOCR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • CSOB
  • PP
  • KMV