Spotřebitelské ceny: Inflace na pětiletém maximu

Publikováno: 10. 11. 2017

Prudké zvýšení cen potravin o téměř osm procent proti říjnu 2016 zvedlo celkovou spotřebitelskou inflaci v ČR ke hranici tří procent.

Šetření ČSÚ v průběhu měsíce října dávalo tušit, že ceny potravin budou opět faktorem ženoucím celkovou spotřebitelskou inflaci v ČR směrem vzhůru. Jestliže jsme tehdy v komentáři konstatovali, že ceny potravin na pultech obchodů slábnout nemohou jak kvůli vývoji v předchozích fázích cenového řetězce a fundamentům české ekonomiky, tak i empiricky vzato ze skutečnosti, že v říjnu zlevnily meziročně jen tři položky z pravidelného šetření cen potravin (zatímco v září i srpnu jich bylo o dost více), říjnová data o inflaci tuto úvahu potvrdila. Říjnové ceny potravin a nealko nápojů byly totiž v úhrnu meziročně výš o velmi silných 7,8 % (v září o 5,7 % a v srpnu o 5,6 %). I proti letošnímu září zdražilo potravinářské zboží prodávané spotřebitelům také velmi prudce (+1,8 % m/m).

O tom, že zrychlení spotřebitelské inflace v ČR mají na svědomí velmi rychle rostoucí ceny potravin, svědčí v měsíci říjnu i fakt, že celková inflace neroste napříč širokým spektrem položek spotřebního koše. Zrychlila totiž oproti září – kromě zmíněného výrazného meziročního zdražení potravin a nealko nápojů – je tomu tak jen v položkách Rekreace a kultura (+1,2% y/y) a Ostatní zboží a služby (+1,3 % y/y). Z deflace se přehouply do růstu ceny za bytové vybavení (+0,1 %) a jen mírně zrychlila i významná položka spotřeby, a to ceny za bydlení a energie (na +2,3 %  z +2,2 % y/y v měsíci září). U zbylých položek spotřebního koše českých domácností cenový růst zpomalil anebo zůstal stejný jako v měsíci září.

Ceny potravin rostou v ČR nejrychleji z celé EU, jak plyne z dat Eurostatu podle harmonizovaného indexu spotřebitelských cen - a to přitom v údajích ještě nefigurují aktuální čísla za měsíc říjen. Zdržování potravin v CR zdražily je meziročně 2,7krát rychlejší oproti potravinové inflaci v EU a ve srovnání s eurozónou dokonce 3,3krát.

Obchodníci těží z velmi rychle rostoucí spotřeby domácností. Ta podle dat za druhé čtvrtletí rostla v mezikartálnlílm srovnání nejrychleji od počátku roku 2003 (!!), když proti prvním třem měsícům letošního roku  přidala +1,8 %, čímž stouply  výdaje lidí v ČR za takto krátké období reálně o více než 10 mld .korun (nominálně o téměř 12 miliard). Proti stejnému období minulého roku pak vyskočila spotřeba českých domácností o 4,4 %, v rekordu posledních čtrnácti let (rychleji rostla naposledy v posledním čtvrtletí 2003!). Znamená to, že lidé utratili v letošním druhém čtvrtletí reálně o téměř 27 mld. korun víc než loni a nominálně pak zatížili své peněženky a bankovní účty výdaji o zhruba 38 miliard korun vyššími než ve stejném období loňského roku.

Lze se pak při takovéto dynamice spotřeby domácností divit, že růst spotřebitelských cen je čím dál rychlejší?

 

Graf: Spotřebitelská inflace v ČR celkem a vývoj spotřebitelských cen v položce Potraviny a nealko nápoje (y/y v %)

Graf_Spotrebitelska inflace v CR celkem.png

Pramen: ČSÚ

Zdroj: SOCR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • CSOB
  • PP
  • KMV