Spotřebitelské ceny: Inflace mírnější ve většině položek spotřeby

Publikováno: 13. 5. 2019

V dubnu výrazně zlevnil alkohol a cigarety, naopak nejvíce zdražily pohonné hmoty. V úhrnu spotřebitelská inflace v ČR mírně zvolnila.

Ve srovnání s březnovými nákupy měli lidé v dubnu levnější značnou část pořizovaného zboží i využívaných služeb. Zlevnilo jídlo (hlavně vlivem sezónního ovoce, zeleniny a brambor), alkohol, cigarety, služby mobilních operátorů a produkty a služby z oblasti kultury a rekreace (především díky nižším cenám all-inlusive dovolených). V ostatních položkách spotřeby domácností ceny v dubnu oproti březnu stouply – v první řadě pohonné hmoty s +3,9 m/m (!), ale znatelně vyšší byly i náklady vlastnického bydlení (+0,6 m/m). 

Tyto meziměsíční cenové pohyby (v úhrnu +0,1 % m/m) se promítly i do vývoje spotřebitelských cen ve srovnání se stejným obdobím minulého roku (graf 1).

Meziroční snížení dynamiky spotřebitelské inflace v měsíci dubnu z březnových +3 % na 2,8 % y/y ovlivnily v podstatě všechny položky spotřebního koše českých domácností (nejvýrazněji ceny alkoholu a cigaret, které zpomalily z březnových +3,6 % na +1,1 % y/y). Výjimkou byly ceny v dopravě, jejichž tempo se oproti březnovému meziročnímu růstu (+0,9 % y/y) zvýšilo téměř dvojnásobně (+1,7 % y/y) a zrychlení zaznamenal také růst cen ostatního zboží a služeb (z +4 % na 4,3 % y/y). Většina cen položek spotřeby tak rostla meziročně pomaleji než v březnu (ve výdajích za vzdělávání zůstalo tempo růstu cen stejné).

V domácnostech seniorů byla v dubnu inflace mírnější než za domácnosti v ČR celkem (+2,5 % y/y/ oproti zmíněným +2,8 % y/y). Lze to zřejmě přičíst skutečnosti, že v dobách dobré situace rodinných rozpočtů posilovaných rostoucími mzdami si lidé dopřávají více „zbytných“ věcí než v dobách horší kondice ekonomiky, ale v domácnostech seniorů je spotřeba přece jen více konstantní. Starší lidé tak v dubnu potěšilo meziroční snížení cen u výdajů za zdraví, za potraviny a také výdajů za bydlení a služby s ním spojené, což způsobilo, že „jejich“ inflace oproti březnu (+2,9 % y/y) zpomalila v dubnu výrazněji (+2,5 % y/y), než inflace celkem (ta poklesla jen o 0,2pb.).

Právě výdaje za bydlení, vodu energie a paliva, tvořící v ČR přes čtvrtinu výdajů spotřebního koše českých domácností, jsou od začátku letošního roku cenově nejrychleji rostoucí položkou jejich spotřeby (v dubnu +5,8 %, v březnu +5,9 %). I když ho z velké míry ovlivnil lednový skok v růstu cen elektřiny, velký podíl na inflaci u této položky má i nájemné, resp. náklady vlastnického bydlení. Nebýt jejich růstu (+5,5 % y/y) byla by celková spotřebitelská inflace v ČR v dubnu o téměř půl procentního bodu nižší (+2,4 % y/y).

Prudký růst nákladů na bydlení v ČR je patrný i v evropském kontextu (graf 2). Způsobil rozhodující měrou, že i harmonizovaný index spotřebitelských cen ukazuje za ČR od té doby výrazně směrem vzhůru (graf 3). Lze to doložit skutečností, že ceny potravin nebo ceny v dopravě jako druhá a třetí položka s největší vahou ve spotřebním koši českých domácností, rostou v ČR pomaleji než v Evropě (grafy 4 a 5).    

I když zatím ještě nejsou známa dubnová data o inflaci za všechny evropské země, je vidět, že tamější růst spotřebitelských cen byl ovlivněn cenami pohonných hmot – v Německu stoupla celková inflace z březnových +1,4 % na dubnových +2,1 % y/y, když ceny v dopravě už v březnu vyskočily o silných 0,8 pb. V řadě dalších zemí se překlopily z deflační úrovně do meziročních růstů (Řecko, Irsko, Slovensko, Pobaltí, Chorvatsko, ale i Spojené státy). Ropa na světových trzích dělá své.

Graf1 - Vývoj spotřebitelských cen v ČR v meziročním a meziměsíčním srovnání.jpg

Graf2 - Bydlení, voda, energie, paliva - spotřebitelská inflace v ČR, EU a eurozóně.jpg

Graf3 - Harmonizovaný index spotřebitelských cen.jpg

Graf4 - Ceny potravin - spotřebitelská inflace v ČR, EU a eurozóně.jpg

Graf5 - Ceny v dopravě - spotřebitelská inflace v ČR, EU a eurozóně.jpg

Zdroj: SOCR ČR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard