SOCR ČR ke krachu cestovky Thomas Cook: Čeští turisté mohou zůstat v klidu

Publikováno: 23. 9. 2019

Praha 23. září 2019 – Krach jedné z největších a nejstarších cestovních kanceláří na světě, britské společnosti Thomas Cook, by neměl mít jakýkoli dopad na české turisty. V České republice je totiž zastoupena společností CK Neckermann, která působí jako samostatný subjekt, přičemž všechny její zájezdy jsou předplacené. Zároveň do vyjasnění situace CK Neckermann pozastavila prodej nových zájezdů.

„Informace o krachu společnosti s více než 150letou tradicí, komplikace s návratem statisíců turistů a hrozba ztráty pracovních pozic tisíců jejích zaměstnanců rozhodně nejsou dobrou zprávou pro oblast světového cestovního ruchu. Českého trhu se však tato situace dotkne jen minimálně. CK Neckermann, která Thomase Cooka u nás zastupuje, je nezávislý subjekt a všechny zájezdy má navíc předplacené, proto čeští turisté nebudou touto situací dotčeni,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, a dodal: „V případě, že si někteří naši občané zakoupili zájezd přímo u Thomase Cooka, bude jejich situaci řešit příslušná pojišťovna. Britská vláda sice odmítla poskytnout finanční injekci a společnost Thomas Cook zachránit, ale bezpochyby udělá spolu s pojišťovnami vše pro to, aby se klienti této cestovní kanceláře vrátili v pořádku domů.“

„Krach Thomase Cooka ilustruje dopady výrazných změn, kterými oblast cestovního ruchu prochází. Ještě před pár lety se zdálo, že vytvořit velký cestovatelský koncern, v němž budou cestovní kanceláře, letecká společnost i síť vlastních hotelů, je cestou k úspěchu. Díky digitálním technologiím je ale čím dál tím více klientů schopno zajistit si jednotlivé služby samo a za nižší cenu než různé kombinované balíčky, což výrazně mění finanční toky v cestovním ruchu a staré modely fungování jsou pod čím dál větším tlakem,“ shrnul Tomáš Prouza.

Zdroj: SOCR ČR

Ke stažení

Tiskové prohlášení SOCR ČR.pdf PDF 01.06.2020 420.08 KB

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard