Sektor služeb: Tržby neslábnou

Publikováno: 8. 8. 2018

Letošní růst tržeb sektoru služeb v ekonomice České republiky je nejen nad průměrem posledních pěti let, ale i nad dynamikou celé poslední konjunktury, tedy období od roku 2015. Potvrzují to právě publikovaná data ČSÚ. Jednotlivá odvětví služeb však vykazují různou míru úspěšnosti.

Služby, vč. služeb veřejných, tvoří tři pětiny české ekonomiky. V letošním prvním čtvrtletí vyprodukoval tento sektor 60,7 % její celkové hrubé přidané hodnoty, což je nejvyšší podíl za poslední tři roky. Vyšší byla tato proporce ve srovnání s výkonností prvovýroby a sekundárního sektoru naposledy v letech 2012 a 2013, tedy v letech recese. Tehdy ale – stejně jako za krize v roce 2009 – byl zejména zpracovatelský průmysl značně utlumen, což proporci ve prospěch služeb vylepšilo.   

Obdobný je i podíl lidí pracujících ve službách na celkovém počtu zaměstnaných v ekonomice. Ten činil letos za první tři měsíce 60,1 %, když za celý rok 2017 představoval 60,4 %. Byl to nejvyšší podíl za poslední dvě dekády, což dokládá, že sektor služeb v české ekonomice stále více sílí. 

Mluví pro to i aktuální čísla? 

V letošním druhém čtvrtletí stoupla výkonnost sektoru (bez služeb veřejných) podle vykázaných tržeb stejně, jako v prvním čtvrtletí, tj. o 3,1 % y/y (graf 1). Tomuto přírůstku dominovaly příjmy v dopravě a skladování (+ 6,6 %). Samotné dopravní výkony ale rostly pomaleji než expanze logistických a skladových center (+10 % y/y). Jejich výkony sílí nejen díky náběhu center podporujících zákazníky z automobilového průmyslu, ale i vlivem tzv. spekulativních staveb developerů (tj. bez předem zajištěných nájemců, ti se hlásí až během výstavby). Na spekulace se aktuálně podle Industrial Research Forum staví v ČR až 41 % všech nových skladů. Logistické firmy se soustřeďují do blízkosti pražského letiště, odkud zásobují Evropu (např. E-commerce Europe odtud obsluhuje všechny své středoevropské zákazníky). V uplynulém pololetí zde byla dokončena např. hala pronajatá velké čínské společnosti obchodů po internetu, skladové prostory zde plánují i další firmy z Číny.

Naproti tomu správa nemovitostí, přeprodej vlastních nemovitostí a příjmy realitních makléřů, tj. odvětví Činnosti v oblasti nemovitostí, byly ve druhém čtvrtletí úhrnně v prohlubujícím se minusu (-1,4 % y/y), což zčásti ovlivnil i loňský dobrý výsledek (+3,5 % y/y). Slabší příjmy činností v nemovitostech odrážejí možná i útlum výstavby nových bytů a zhoršenou dostupnost hypotečních úvěrů.

Vysoká srovnávací základna ovlivnila také přírůstek tržeb za ubytování a stravování (+1,1 % y/y oproti +14,2 % y/y loňského druhého čtvrtletí), a to hlavně vlivem poklesu příjmů hoteliérů (v restauracích tržby naopak stouply o 2,6 % y/y). Statistický efekt zavedení EET vyprchal.   

Solidní tempo si udržuje ICT (+3,7 % y/y), když i zde rostly v prvním čtvrtletí tržby rychleji (+5,4 %). Propadly se sice příjmy hudebních vydavatelství a filmového průmyslu s poklesy trvajícími celý loňský rok, ale úhrnnou dynamiku tržeb v odvětví „zachraňoval“ objemově silný segment IT (+6,4 % y/y). 

V přehršli služeb zahrnutých do odvětví Administrativních a podpůrných činností (+2,2 % y/y) se dařilo hlavně cestovním kancelářím (+4,9 % y/y). Nadprůměrně rostly i příjmy z operativního leasingu (+5,7 %), což je pravděpodobně dáno obměnou vozových parků velkých firem, kterým může tato služba vyhovovat více než pořízení vlastních automobilů. V profesním segmentu byli úspěšní účetní a auditoři, nikoli však právníci, jejichž stagnující příjmy, podobně jako tomu bylo i jinde, narazily na strop loňské srovnávací základny. Tento segment služeb však trpí značnou měsíční volatilitou příjmů, což zřejmě souvisí s výší palmáre velkých zakázek. Celkově rostly tržby odvětví Profesní, vědecké a technické činnosti proti celému sektoru služeb podprůměrně (0,8 %). 

Výkonnost jednotlivých sfér sektoru služeb je logicky odlišná (letošní vývoj tržeb ukazuje graf 2, měsíční data však podléhají často masívním revizím). V úhrnu je ale sektor služeb v kondici odpovídající stále velmi slušné výkonnosti české ekonomiky.

Snímek obrazovky 2018-08-08 v 22.26.34.png

Snímek obrazovky 2018-08-08 v 22.26.42.png

Zdroj: SOCR ČR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard