Prohlášení SOCR ČR ke kauze kontaminovaného hovězího masa z Polska

Publikováno: 7. 2. 2019

Praha 7. února 2019 – Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR), který zastupuje většinu obchodních řetězců v České republice, pozorně a se znepokojením sleduje aktuální problém s dovozem kontaminovaného masa z Polska. Považuje za mimořádně závažné, že informace od polských kontrolních orgánů přicházely do ČR pozdě a navíc se v průběhu doby měnily.

V této souvislosti:

  • Oceňujeme rychlý zásah Ministerstva zemědělství ČR ve spolupráci se Státní veterinární správou a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Věříme zároveň, že jejich prostřednictvím jasně zazní, kdo a jakou cestou ohrozil zdraví a bezpečnost obyvatel ČR.
  • Podporujeme snahu ministra zemědělství Miroslava Tomana projednat celou záležitost na evropské úrovni a věříme, že se na základě jeho iniciativy podaří zlepšit fungování polského kontrolního mechanismu a tím předcházet podobným excesům.
  • Vedle efektivně fungujících evropských a národních orgánů považujeme za další silnou záruku ochrany českých zákazníků vnitřní kontrolní mechanismy obchodních řetězců. Ty díky detailnímu sledování původu a kvality dodávaných potravin a aktivní spoluprací se svými dodavateli, společně s náročnými provozními standardy, snižují riziko proniknutí nebezpečných potravin na minimum.
  • Za klíčové považujeme, že obchodní řetězce mají dlouhodobě zájem o maximalizaci objemu prodeje potravin z lokální produkce. V této souvislosti však potřebují dostatečné množství tuzemských dodavatelů schopných zvládnout jejich poptávku, a to jak v objemu, tak i v kvalitě dodávek. Jsme proto připraveni podpořit všechny aktivity, které pomohou zvýšit objem kvalitních českých potravin na našem trhu i podpořit pronikání českých potravin na trhy zahraniční.

TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ SI MŮŽETE STÁHNOUT NÍŽE V PDF SOUBORU.

 

Zdroj: SOCR ČR

Ke stažení

TP_SOCR ČR_hovězí maso 20190207.pdf PDF 21.08.2019 268.25 KB

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard