Online diskuze Deníku: Zdraží české potraviny kvůli povinným kvótám?

Publikováno: 1. 4. 2021

Vážení členové, zveme Vás na online diskuzi Deníku "Zdraží české potraviny kvůli povinným kvótám?".

Jeden z nejkontroverznější zákonů posledních měsíců, zavedení povinných kvót na české potraviny, čeká na závěreční schválení v poslanecké sněmovně. Senát normu odmítl a definitivně o ní rozhodnou poslanci na začátku dubna.

Pokud by zákon prošel v původní podobě, velké prodejny s plochou více než 400 metrů čtverečních by musely od příštího roku prodávat nejméně 55 procent potravin z Česka. A do roku 2028 by podíl stoupl na 73 procent.

Navíc existují zmatky v tom, co je a co není česká potravina. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR), který patří mezi kritiky, proto nedávno vypočítal, že by paštika došla za pět dnů, salátová okurka za necelé dva měsíce, květák a rajčata za necelé čtyři měsíce a třeba vepřové maso za osm měsíců.

Není to ale zbytečné strašení? Které potraviny umíme vyrobit a které nikoliv? A co by měl stát udělat pro to, aby se na pulty obchodů dostalo co největší množství potravin z Česka i bez kvót?

Deník se na to zeptá prezidenta SOCR Tomáš Prouzy, zástupců potravinářů, zemědělců i řetězců v online diskuzi k tématu povinných kvót. Sledujte živě na našem FB nebo na webu denik.cz.

Prostor budete mít i vy!

Co si o českých potravinách myslíte vy, preferujete je při nákupu? Chtěli byste jich více? Své náměty a dotazy k tématu můžete už nyní a pak v průběhu diskuze posílat na mail j.svecova@denik.cz

online diskuze deníku.jpg

Zdroj: Deník

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV