Novela zákona o významné tržní síle může ohrozit zdraví obyvatel

Publikováno: 15. 10. 2015

Kvůli pozměňovacímu návrhu novely ZoVTS se sníží počet kontrol kvality potravin; obchodníci nebudou smět zpochybnit výsledky kontroly kvality potravin od dodavatelů

Praha, 15. října 2015 – Počet kontrol kvality potravin by měl v příštích letech dramaticky klesnout. I takový má být dopad připravované novely zákona o významné tržní síle (ZoVTS). Podle poslaneckého návrhu nebudou smět obchodníci vyžadovat od svých dodavatelů, aby si prováděli rozbory potravin. Návrh novely současně zakotvuje neomylnost kontrolních orgánů při odhalování nebezpečných potravin. Poslanecká snaha o minimalizaci nákladů na straně výrobců potravin tak může ohrozit zdraví obyvatel ČR.

„Lidé i obchodníci se budou muset spolehnout na to, že kvalitu ohlídá stát. Bojíme se opakování metanolové aféry z let 2012 a 2013 s desítkami smrtelných otrav,“ uvedla Marta Nováková, prezidentka SOCR ČR, a dodává: „Zákon i jeho novelu považujeme od začátku za paskvil, který prosazuje a hájí zájmy pouze úzké skupiny potravinářských společností. Nyní však jde
o hazardování se zdravím občanů. Zaráží nás, že je něco takového vůbec možné.“

Zákonodárci staví na tom, že tuzemské kontrolní orgány jako Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nebo Státní veterinární správa dokážou vždy a neomylně zajistit a kontrolovat kvalitu výrobků od dodavatelů.  

„Navrhované změny jsou formulovány vágně a nesrozumitelně. U většiny potravin je nedostatky možné odhalit jen laboratorním rozborem. Co nastane v případě, že SZPI při kontrole v rámci jedné výrobní dávky nedostatky nezjistí a obchodník při vlastní kontrole jiného výrobku z té samé výrobní dávky ano?“ ptá se M. Nováková.

Snížení odpovědnosti dodavatelů za kvalitu výrobků a omezení kontroly kvality ze strany řetězců způsobí zhoršení celkové jakosti nabízených potravin. Navíc představuje i výraznou hrozbu v souvislosti s poškozením značky daného obchodníka. 


Novela ZoVTS:

  • brání běžnému obchodnímu vyjednávání;
  • umožňuje dodavatelům šikanovat odběratele;
  • může způsobit nárůst cen potravin v obchodech;
  • představuje hrozbu snížení podílu českých potravin v obchodech;
  • může omezit vývoz tuzemských produktů;
  • znevýhodňuje spotřebitele, odběratele i stát;
  • jde proti trendu EU, která vyjadřuje podporu dobrovolné regulaci.

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV