Konjunkturální průzkum: Sentiment v ekonomice se na počátku roku mírně zhoršil

Publikováno: 28. 1. 2019

Pokles důvěry v průmyslu, obchodě i ve službách a pokračující strmý růst optimismu ve stavebnictví (graf 1). Lednový konjunkturální průzkum ČSÚ ale také informuje o mírně nižším využití výrobních kapacit a překvapivě slábnoucím podílu odpovědí identifikujících jako hlavní problém růstu průmyslu nedostatek pracovníků. V předstihových indikátorech slábne i Evropa.

Nálada podnikatelů a spotřebitelů v ČR se v lednu v úhrnu zhoršila při stagnaci spotřebitelské důvěry a jejím poklesu v podnikatelské sféře (graf 2).

Lidé české ekonomice věří (více než manažeři v podnikatelském sektoru). Pozitivní ekonomický vývoj se podle v letošním roce nezmění.  Ovšem avizovaná propouštění v některých podnicích a finančních institucích mohla ovlivnit to, že se po delším čase objevily obavy lidí, pokud jde o jistotu zaměstnání. Stejně tak znejistěli u vývoje inflace, vědomi si oznámeného růstu cen energií. Zřejmě proto se úmysl spotřebitelů spořit ve srovnání s prosincovými odpověďmi zvýšil. Celkově zůstává optimismu domácností na velmi vysoké úrovni, stále v blízkosti historických maxim.

Podnikatelé však již cítí závan oslabení. S výjimkou stavebnictví, kde od poloviny roku 2016 důvěra neustále stoupá a je nejvyšší ze všech odvětví sledovaných v konjunkturálním průzkumu ČSÚ. Není divu, když oproti roku 2015 je stavební produkce vyšší reálně o silných 32 %.

O téměř třetinu stoupla za poslední tři roky ale i produkce průmyslu. Nyní však již třetí měsíc důvěra v tomto odvětví klesá, s lednovým výsledkem pod loňským celoročním průměrem. Stupeň využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu (graf 3) klesl z desetiletého maxima loni v červenci (86,2 %) na lednových 85,7 %. Vzhledem k tomu, že tempo růstu produkce přesahovalo v datech za loňské tři kvartály 3 % y/y a ve stejném období roku 2017 pak silných 6,5 % y/y při mírně nižším využití výrobních kapacit (84 % proti 85,7 % o rok později), lze říci, že za snížením dynamiky zpracovatelského průmyslu stojí jiné faktory – především nedostatek pracovníků. I tento vztah tedy potvrzuje napjatost trhu práce v českém zpracovatelském průmyslu v posledních dvou letech.

Nedostatek zaměstnanců možná stojí i za nynějším mírným snížením využití výrobních kapacit.  Potvrzují to respondenti v konjunkturálním průzkumu? Nezdá se. Od října totiž klesá podíl odpovědí z průmyslu považující fakt, že „nejsou lidi“, za hlavní limit růstu – jestliže loni v červenci uvedlo z výčtu hlavních bariér růstu 37,3 % respondentů nedostatek zaměstnanců, v říjnu to bylo 32,7 % a nyní v lednu opět méně, tj. 28 % (graf 4). I tak však zůstává nedostatek zaměstnanců hlavním překážkou dalšího růstu (graf 5). Vzrostl naopak podíl těch, kteří vidí jako růstový limit nedostatek materiálu a zařízení.    

Korelace mezi stupněm využití výrobních kapacit a tempem růstu produkce ve zpracovatelském průmyslu (graf 4) není v dlouhé časové řadě od roku 2001 příliš vysoká (korel. koeficient jen 0,51) a ukazuje tak na významný vliv i jiných faktorů působících na dynamiku českého průmyslu.

Postupný pokles důvěry podnikatelů není průvodním jevem vývoje ekonomiky pouze v ČR. Předstihové indikátory z privátní sféry (společnost Markit) i z výzkumných institucí (ZEW, Ifo) naznačují oslabování tempa ekonomického růstu v Evropě. Indexy nákupních manažerů povzbudivé nejsou a aktuálně oznámené výsledky německého Ifo ukázaly propad zejména indexu očekávání (oslabil však i index podnikatelského klimatu a index hodnocení současných podmínek). Nepříznivé trendy druhé poloviny loňského roku tak překonány nejsou a čeští exportéři s tím musejí počítat.

Garf1-Indikátory důvěry v jednotlivých odvětví.jpg

Graf2-Vývoj indikátorů důvěry.jpg

Graf3-Stupeň využitých VK a tempo růstu produkce ve zpracovatelském prům.jpg

Graf4-nedostatek zaměstnanců v průmyslu.jpg

Graf5-Bariéry růstu v odvětví prům.jpg

Zdroj: SOCR ČR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard