K hodnocení projektů EU poslouží i osobní data příjemců dotací

Publikováno: 25. 11. 2015

K hodnocení účinnosti evropských projektů se začnou využívat osobní a citlivé údaje lidí, jimž peníze z EU pomohly. Počítá s tím novela zákona o zaměstnanosti, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Data osob z informačních systémů úřadů práce nebo České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) budou dostávat instituce, které mají tok peněz z EU na starosti. O prezidentově podpisu ČTK informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Sběr dat o klientech je podle tvůrců novely jednou z podmínek dalšího čerpání peněz z EU. Brusel totiž hodlá víc kontrolovat využití peněz, které mají plynout do členských zemí z fondů v novém období do roku 2020. Kvůli tomu chce unie využít i citlivé údaje lidí, kterým poskytne podporu. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale v současnosti nemůže z informačních systémů úřadů práce či sociální správy data klientů poskytovat. Může dát jen anonymizované či celkové údaje.

K informacím o podpořených lidech budou mít nově přístup instituce, které peníze rozdělují. Kromě ministerstva práce to bude i ministerstvo pro místní rozvoj spolu s ministerstvem školství a pražským magistrátem, přes které poplynou z Evropského sociálního fondu peníze na podporu zaměstnanosti. Nově budou úřady pracovat při hodnocení s údaji člověka o věku, pohlaví, vzdělání, zaměstnání, členech domácnosti, zdravotním stavu a příslušnosti k menšině. Budou ale muset zajistit ochranu těchto informací. Zavedení novely do praxe má stát deset milionů korun.

Součástí předlohy je také ustanovení, podle něhož může ČSSZ změnit místní příslušnost svých obvodních správ. Může tak určit firmám s velkým počtem zaměstnanců sociální správu, která by kapacitně zvládla povinnosti spojené s platbami sociálního pojištění.

Zdroj: ČTK

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV