HDP: Flash odhad nad očekáváním. Růst začíná pětkou.

Publikováno: 14. 11. 2017

ČSÚ odhadl růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí na pět procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Jde o další zrychlení, protože ve druhém čtvrtletí rostl HDP očištěný o vliv cen, sezónnosti a kalendářních variací podle zpřesněného odhadu meziročně už o tak velmi silných 4,7 %.

Většina analytiků usuzovala na mírné mezikvartální zmírnění tempa růstu české ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí, neboť v předchozím období byl mezičtvrtletní růst velmi výrazný (+2,5 % q/q). HDP sice zmírnil (+0,5 %), ale ne tak významně,  jak se čekalo.

Nabídková strana ekonomiky naznačovala, že meziroční růst určitě nezpomalí. V letních měsících sice celozávodní dovolené především v automobilkách zmírnily dynamiku výroby, ovšem září již bylo opět silné. Zahraniční poptávka působí na vývoj ekonomiky ČR velmi příznivě – Německo sílí, jeho ekonomika byla ve třetím čtvrtletí podle právě zveřejněných dat výš o 0,8 % oproti druhému čtvrtletí (tedy víc než ČR s +0,5 % y/y), meziročně pak stoupla o 2,8 %, nejvíce za posledních šest let (předchozí odhad činil významně méně, +2,3 % y/y). Perspektivy pro český vývoz jsou tedy víc než jen nadějné, protože nikoli pouze Německo ale i zbytek eurozóny ukazuje vývoj stále přesvědčivější (odhady +0,6 % q/q). Do eurozóny směřuje podle posledních dat za druhé čtvrtletí % českých exportů.

Na růst české ekonomiky však působí především domácí vlivy. Podle dosud dostupných dat, která známe zatím jen za druhé čtvrtletí, prudký růst spotřeby domácností v nejvyšších tempech za posledních deset přidává výrazně, neboť právě tyto výdaje tvoří téměř polovinu českého HDP – v údajích za letošní pololetí to bylo reálně 46 % (v roce 2014 dokonce 49 %). Spolu s výdaji vládního sektoru a neziskových institucí tvoří v České republice domácí spotřeba zhruba dvě třetiny výdajů na HDP (65,6 % za první pololetí 2017). Další čtvrtinu pak přidávají fixní investice (25,6 %).

Příznivý domácí vývoj generující vykázanou dynamiku ekonomického růstu HDP podporuje vysoká zaměstnanost (vztah je samozřejmě také interaktivní). Práci mělo ve třetím čtvrtletí o 0,8 % lidí více než v předchozích třech měsících, což je přírůstek o 42,4 tis. zaměstnaných osob (podle sezónně očištěných dat). Vztáhneme-li ho k situaci před rokem, pak český trh práce vstřebal nově téměř 106 tis. zaměstnaných (přírůstek +2 %). Lidí je málo, jak ukazují i průzkumy mezi manažery v průmyslu, kteří označují nedostatek pracovníků za nynější největší bariéru růstu své činnosti. Přitom sám průmysl nabral proti loňsku o 30,6 tisíc lidí více, z toho jen zpracovatelský o 28 tis. osob nad stav z konce třetího čtvrtletí loňského roku. Většinu přírůstku zaměstnanosti však obstaraly služby (zhruba 73 tis. osob).

Sílící investiční aktivita, která bude vidět přinejmenším i za druhou polovinu letošního roku, vytlačí růst české ekonomiky výš, stejně tak i domácí spotřeby – mzdy rostou, trh práce je silný. Zahraniční poptávka favorizuje vývoz. Co si přát víc.

 

Graf: Vývoj HDP České republiky (meziroční a mezikvartální indexy; HDP reálně, očištěno o sezónnost a kalendářní vlivy)

Graf- Vyvoj HDP Ceske republiky.png

Pramen: ČSÚ

Zdroj: SOCR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • CSOB
  • PP
  • KMV