Glosa Oldřicha Obermaiera: RYBÍ PRSTY

Publikováno: 28. 7. 2017

Chvíli jsem váhal, zda se k tomu tématu vracet. Je to politikum. Ale chceme-li svobodný obchod a volný trh, neměli bychom mlčet ani o tomhle.

Úvodem jen poznámky z minulého týdne:

  • Východoevropané a vůbec ekonomičtí liberálové se musí rozloučit s bludnou představou, že růstu ekonomiky lze dosahovat  snižováním daní. (Martin Schulz)
  • Proč jíme odpadky? (cituje TV ministra zemědělství, V témže pořadu konstatuje, že nebyl splněn plán vyvážet více českých potravin...)
  • Nadnárodní firmy budou mít v ČR novou povinnost: musí informovat o své situaci v jednotlivých státech pro posouzení, zda správně rozdělily daně mezi jednotlivé státy (zpráva ze Senátu 13.7.)


Hlavní zprávy v televizi a v tisku se nyní týkají složení rybích prstů. Zabývá se tím ministr zemědělství, spousty lidí v kontrolních institucích a vládách, teď tedy i Evropská komise. Žijeme v úžasné době: tři miliony uprchlíků, balistické rakety v Koreji, Turecko na prahu islamismu, teroristé, zadlužení všech států... jak je křehká civilizace... A hlavní téma je složení rybích prstů...

Nechci bagatelizovat, ale skutečnost, že se EU v těchto dnech zabývá příkonem vysavačů a směrnicemi pro dovoz duhových pstruhů, je fascinující. A Polsko se přidává ke kritice složení potravin... A složení je na nich napsané... Nebo chceme jednotné normy, jednotné marže a jednotné ceny pro celou E ? V Hospodářských novinách se drama pokoušejí uklidnit předseda Mlékárenského svazu a paní Nováková ze Svazu obchodu. Ale předsedové vlád Visegrádu se diví, proč Němci nechápou, oč jde. Nechápou proto, že nejsou zvyklí, že se vlády starají o zákazníky, kteří se o sebe lépe než kdo jiný dokážou postarat sami.

Je vyšší obsah tuku v rybích prstech ukazatelem lepší kvality? Nebo horší? Vlády Vám poradí, předseda vlády se postará o platy pokladních v Albertu a ministr Bublan o otevírací dobu. Jiní zase o možnost sezení na zídkách a více kamer ve městě (a pak nás v televizi žádají o identifikaci těch individuí v kápích...) Vlády se mají starat o zdravotní nezávadnost potravin, a jak chutnají, o to se stará zákazník. A složení je na obalu napsané. Tak jaké nekalé praktiky?

(...jistě se mnou mnoho čtenářů i kolegů nesouhlasí, vím...)

Autor: Oldřich Obermaier, člen správní rady mlékárenských podniků Savencia Fromage & Dairy Czech Republic, a.s.

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • CSOB
  • PP
  • KMV