Doporučení SOCR k zařazení zboží do kategorií - 22.03.2021

Publikováno: 23. 3. 2021

Vláda České republiky svým krizovým opatřením o omezení maloobchodního prodeje a služeb č. 217 ze dne 26. února 2021 (ve znění pozdějších změn) s účinností od 1. března 2021 od 00:00 hod. do dne 28. března 2021 do 23:59 uzavřela některé skupiny obchodů a zakázala prodej zboží, které nespadá do některé z níže uvedených kategorií.
Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo dne 22. 3. 2021 stanovisko, umožňující prodej velikonočních výrobků a předmětů, které je zapracováno níže.

Toto Doporučení Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) podrobněji vykládá, do které z kategorií určité zboží v rámci maloobchodu zařadit. Jde přitom pouze o doporučení, vycházející z dobré víry SOCR a toho, jak krizovému opatření vlády rozumí. Závazné stanovisko může vydat pouze Ministerstvo zdravotnictví ČR jako autor výše uvedeného krizového opatření.


Online prodej a výdejní místa

Krizovým opatřením není nijak omezen druh zboží, které je možno zakoupit online a zboží následně vyzvednout, ať už v kamenné prodejně příslušného prodejce nebo prostřednictvím jakéhokoliv jiného výdejního místa. Výdejní místa mohou být otevřena bez omezení (tedy i v rámci jinak uzavřených prodejen) v čase 5:00-21:00, tedy mimo čas zákazu vycházení.

Kamenné prodejny

V kamenných prodejnách může být nabízeno pouze zboží z těchto skupin:

• potraviny – čerstvé i trvanlivé bez jakéhokoliv omezení
• drogerie, kosmetika, hygienické zboží, potřeby a doplňky pro novorozence
• volně prodejné léky a zdravotnické potřeby (lékárny fungují bez omezení včetně doplňkového prodeje)
• domácí potřeby a železářství – například nádobí a potřeby pro stolování, kuchyňské vybavení, úklidové a koupelnové potřeby/doplňky, doplňky pro spaní, baterie, žárovky, elektromateriál, osvětlení, instalatérské potřeby a materiál, sanitární vybavení, topenářské potřeby, drobné elektrospotřebiče, ruční i elektrické nářadí a nástroje, brusivo, lana, řetězy, klempířské výrobky, malířské potřeby, tapety, barvy a laky, dekorace stěn, samolepící fólie, sítě proti hmyzu, pletivo, zámky, kování, spojovací materiál a nástroje pro drobnou domácí stavební a opravárenskou činnost a další materiál pro běžné
údržbové práce v bytech a na domech (krizové opatření výslovně stanoví, že za domácí potřeby se nepovažují nábytek, koberce a jiné podlahové krytiny)
• krmiva a další potřeby pro zvířata
• noviny, časopisy, tabákové výrobky, provoz sázkových a platebních terminálů
• brýle, kontaktní čočky a související zboží včetně oprav brýlí
• provozní kapaliny a náhradní díly pro vozidla a další potřeby pro provoz dopravních prostředků (čerpací stanice fungují bez omezení otevírací doby, sortiment doplňkového prodeje musí odpovídat omezením stanoveným krizovým opatřením vlády)
• květiny, zahrádkářské potřeby, osivo, sadba, zemina, hnojiva, včetně nástrojů pro výkon zahrádkářské činnosti, ozdobné a dekorační předměty a další sortiment, běžně související s péčí o zahradu
• běžné velikonoční výrobky a předměty (tyto výrobky obvykle spadají do kategorie potravin, velikonoční dekorativní předměty do kategorie domácích potřeb a ostatní předměty, jako jsou tradiční pomlázky vyrobené z proutí, do kategorie rostlin, resp. sortimentu, který je možné nabízet v květinářstvích)
• paliva, doplňky, podpalovače

Je povolena činnost provozoven servisu výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti.

Zdroj: SOCR ČR

Ke stažení

Doporučení SOCR k zařazení zboží do kategorií 20210322.pdf PDF 20.04.2021 112.77 KB

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV