ČSÚ: Maloobchod - srpen 2020 - Meziroční růst tržeb nepotravinářského zboží pokračoval

Publikováno: 8. 10. 2020

8.10.2020 - Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v srpnu zvýšily reálně o 1,6 %, bez očištění stagnovaly. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně vzrostly o 0,3 %.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) po očištění o sezónní vlivy zvýšily v srpnu reálně o 0,3 %, v tom za pohonné hmoty vzrostly o 0,9 % a za potraviny o 0,8 %, naopak za nepotravinářské zboží klesly o 0,2 %.

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 1,6 %, přičemž za nepotravinářské zboží vzrostly o 3,0 % a za potraviny o 0,5 %, naopak za pohonné hmoty klesly o 0,2 %. V srpnu 2020 bylo o jeden pracovní den méně než v srpnu 2019.

Bez očištění maloobchodní tržby meziročně stagnovaly i přesto, že prodej nepotravinářského zboží zaznamenal růst o 1,3 %. Naopak tržby za potraviny klesly o 1,1 % a za pohonné hmoty o 1,6 %.

Nejvíce se zvýšily tržby internetových obchodů a zásilkových služeb2) (o 14,0 %). Tržby rostly rovněž ve specializovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením (o 4,6 %), s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 1,6 %), s výrobky pro domácnost (o 1,5 %) a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 1,3 %). Naopak nižší tržby vykázaly specializované prodejny s oděvy a obuví (o 5,3 %). Pokles tržeb zaznamenaly také prodejny potravin, a to jak nespecializované s převahou potravin (o 0,9 %), tak i specializované (o 4,5 %).

Cenový deflátor v maloobchodě kromě motorových vozidel ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 101,1 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami potravin, oděvů a obuvi, výrobků pro domácnost, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží a výrobků pro kulturu, sport a rekreaci. Naopak klesly ceny počítačového a komunikačního zařízení a pohonných hmot.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) vzrostly reálně meziměsíčně o 4,9 % a meziročně očištěné o kalendářní vlivy se snížily o 6,4 %. Neočištěné tržby klesly meziročně o 9,4 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) se snížily o 8,9 % a za opravy motorových vozidel o 11,3 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici na: https://ec.europa.eu/eurostat/web/short-term-business-statistics/publications.

Zdroj: ČSÚ

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV