Ceny potravin: zlevňování nečekejme

Publikováno: 16. 6. 2017

Celkový index spotřebitelských cen táhly v květnu vzhůru potraviny. Podle aktuálního šetření ČSÚ na vybraném vzorku potravin se zdá, že tomu tak bude i v datech za měsíc červen. Výrazně zdražuje mléko a mléčné výrobky, cena másla je skoro o polovinu výš než před rokem a proti minulému měsíci poskočila o dvanáct procent.

Zatímco v minulém měsíci jsme při pohledu na dynamiku cen potravin konstatovali, že ceny mléčných výrobků se stabilizovaly – meziměsíčně již vesměs klesaly – a potravinovou inflaci začíná zvyšovat pohyb cen masa, chleba a pečiva, neměl tento vývoj dlouhého trvání. V červnu totiž opět zdražilo mléko a výrazně pak především mléčné výrobky – oproti květnu stoupla cena mléka o 3,8 %, sýru Eidam o 3,2 %, ale máslo podražilo za pouhý měsíc o více než desetinu (11,9 %). Jestliže v květnu stála kostka másla v průměru v ČR 42 korun, v červnu již 47 korun (v Plzeňském, Libereckém a Zlínském byla ještě o korunu dražší). Přitom ve stejnou dobu loni zaplatili spotřebitelé za kostku másla pouze 33 korun.

Nepomohou si ani ti, kteří před vůní a chutí másla chtějí či musejí dávat přednost „náhražkám“ – zdražila totiž i položka z cenového šetření ČSÚ s názvem Roztíratelný rostlinný tuk, a to proti loňskému červnu o téměř 6 %.

Meziměsíční dynamiku zvyšovalo kromě mléčných výrobků i ovoce (jablka +4,9 %, pomeranče +3,2 %), ze zeleniny pak mrkev (+10 %), jak je patrné z grafu 1. Oproti květnu zůstaly stejné ceny chleba a bílého pečiva (0 %, resp. 0,1 %). Naopak levnější bylo maso, s výjimkou vepřového (zadní hovězí -0,9 %, kuřata -5,3 %). Nejhlubší pokles pak ukázaly ceny rajčat (-24,7 %), jejichž volatilita během roku je však extrémní. V úhrnu zlevnila ve srovnání s květnovými  cenami téměř polovina z celkem 25 položek šetřených ČSÚ, spíše však těch, které lidé nenakupují každý den. 

V meziročním srovnání však vykázala nižší ceny jen třetina sledovaných položek, tj. větší počet než tomu bylo v květnu. Proti loňsku zlevnil alkohol (pivo, víno) a zelenina (mrkev, paprika a také brambory). Naopak meziročně vyšší byly – kromě již extrémního růstu cen másla, jak bylo uvedeno -, ceny sýru Eidam, který zdražil o dvě pětiny (+39,7 %), cukru a vajec, oboje vyšší o pětinu (+20,2 % a +20,7 %). Dvojciferné růsty zaznamenaly i ceny chleba, vepřové pečeně, šunkového salámu, mléka, bílého pečiva a banánů (graf 2).

Co stojí na nabídkové straně za zdražováním potravin? Ceny v zemědělství rostou dvojciferným tempem. Podle dnes zveřejněných dat ČSÚ o cenách výrobců za měsíc květen je tomu tak především v živočišné výrobě, což je z pohledu spotřebitelů – dovedeno do cen na pultech obchodů – nepříjemné zjištění. Zdražují ale i rostlinné produkty. Zčásti už se tento vývoj promítl do potravinové inflace za měsíc květen, kdy ceny potravin a nealko nápojů v úhrnu stouply meziročně o 4,6 % a přispěly tak významně ke zrychlení celkové spotřebitelské inflace v České republice (+2,4 %). V dalších stupních cenového potravinového řetězce lze jen těžko očekávat, že by potravináři či obchodníci byli ochotni růst cen vycházející z agrárního sektoru tlumit. Na to je v současné době poptávka spotřebitelů příliš silná.

 

Graf 1: Meziměsíční změny vybraných druhů potravin zahrnutých do vzorku šetření ČSÚ (v %)

graf 1_mezimesicni zmeny vybranych potravin.png

Pramen: ČSÚ

 


Graf 2: Meziroční změny vybraných druhů potravin zahrnutých do vzorku šetření ČSÚ (v %)

graf 2_mezirocni zmeny vybranych potravin.png

Pramen: ČSÚ

Uložit

Uložit

Zdroj: SOCR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • CSOB
  • PP
  • KMV