Ceny potravin: V dubnu meziročně nejvíc zdražil chléb a pečivo. Extrémní růst cen brambor dále nepatrně polevil.

Publikováno: 13. 5. 2019

Ve vzorku patnácti druhů potravin, šetřených pravidelně měsíčně ČSÚ, stouply ceny ve srovnání s jejich březnovou úrovní pouze u dvou z nich. Udrží si Česká republika pozici země, kde je dlouhodobě růst cen potravin jeden z nejpomalejších v Evropě?

Stejně jako v březnu i dubnové ceny vybraných potravin, tak jak je v zúženém vzorku zveřejnil podle svého pravidelného šetření ČSÚ, vykázaly největší meziroční pokles v případě jablek, cukru a vajec. Ve všech případech bylo meziroční snížení výraznější než v březnu. Naopak nejvíce zdražily - stejně jako v březnu - brambory, chléb a bílé pečivo. I zde platí, že růst jejich cen byl razantnější, než tomu bylo při březnovém meziročním zvýšení.

Zajímavější je však meziměsíční srovnání vývoje cen potravin. Z uvedeného vzorku patnácti položek se totiž zdražení oproti březnu týkalo jen dvou z nich – vepřového masa a z mléčných výrobků bílého jogurtu.

Monitoring cen potravin podle harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) ukazuje, že prudký nárůst cen potravin v České republice patrný letos v březnu (+1,7 % y/y) dostal jejich dynamiku fakticky na úroveň růstu cen potravin v Evropské unii (+1,8 % y/y). Tam přitom v posledním půlroce rostly ceny potravin meziročně v průměru každý měsíc o 1,6 %, zatímco v ČR šlo o „červenou nulu“ (-0,02 %). V potravinové deflaci bylo v Evropě po celý půlrok pouze Irsko, a jen ve dvou zemích se v této době v některých měsících objevilo meziroční snížení cen potravin – šlo o Chorvatsko a Českou republiku.

Ceny potravin drží v ČR nízko tradičně vysoká konkurence retailových obchodníků a z dlouhodobého pohledu i deflace v cenách dovážených potravin – vezmeme-li jako základnu rok 2015, pak Česká republika jako jediná země EU vykázala podle dosud posledních dostupných dat, bohužel za srpen 2018, jejich pokles (-1,6 %). Přitom v některých zemích stoupy ceny dovážených potravin za toto období dvojciferně (Spojené království, Rumunsko, Island) a vyšší byl růst dovozních cen potravin také u obvykle srovnávaných zemí – v Maďarsku 8,9 %, v Polsku 7 % a na Slovensku 4,5 %.

Faktorem působícím ve směru růstu cen potravin je v posledních dvou letech vysoká spotřeba českých domácích. Výše zmíněné faktory však její vliv do značné míry eliminují.

Graf1- Meziměsíční změny cen potravinových položek šetřených ČSÚ.jpg

Graf 2- Meziroční změny cen potravinových položek šetřených ČSÚ.jpg

Graf 3 - Vývoj cen potravinových položek sledovaných v pravidelném měsíčním šetření ČSÚ.jpg

Zdroj: SOCR ČR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard