Ceny potravin: V červnu zdražuje vepřové, zlevňuje pivo

Publikováno: 17. 6. 2019

Ve velmi zredukovaném vzorku potravin, který od letošního roku zavedl ČSÚ a pravidelně měsíčně šetří jejich ceny, je z červnového vývoje vidět, že počet potravinových položek, u nichž ceny oproti květnu klesly, je nepatrně vyšší než počet položek, které zaznamenaly zdražení (graf 1).

Pokud si spotřebitelé dávají rádi k nedělnímu obědu vepřovou anebo řízky, musí počítat s tím, že si připlatí. Cena vepřové pečeně od března z měsíce na měsíc soustavně narůstá (graf 2), v červnu na 130,70 korun. Před třemi lety přitom stál tento druh masa o čtvrtinu méně.

Producenti vepřového totiž v daleko větší míře exportují, především do asijských destinací. Prasečí mor, který vypukl v Číně, s sebou nese potřebu vepřové maso dovážet hlavně z Evropy, což sune cenu evropského vepřového výš a stejně je tomu v České republice. Tím to ovšem zřejmě nekončí. Částečná náhrada vepřového masem hovězím či kuřecím v domácnostech bude logicky také tlačit na jeho cenu (tuto informaci ovšem ze šetření ČSÚ nezjistíme, protože v omezeném statistickém vzorku (graf 3), na rozdíl od předchozích let, tyto ceny šetřeny nejsou).  

Nárůst ceny byl vidět v červnu také u brambor a hladké mouky v dozvucích špatné úrody způsobené suchem. Také máslo po květnovém zmírnění poklesu své ceny v červnu opět zdražuje.

Cena chleba je sice již počtvrté v řadě nižší než v předešlém měsíci, což však nelze říci o cenách bílého pečiva, které v červnu po dvou měsících poklesů opět zdražilo. Levnější jsou oproti květnu i jablka. Ceny zeleniny, které v květnu vylétly do nevídaných výšin, bohužel ze vzorku cen potravin v šetřeních ČSÚ nemají jediného zástupce, takže hodnotit jejich červnovou úroveň ze statistických dat nelze.

Nejvíce se podle těchto dat snížily v červnu oproti květnu ceny mléka (-5,4 % m/m) a také ceny cukru (-6 % m/m), které se v posledních měsících vyznačují značnou volatilitou (v březnu a květnu byl patrný v ČR meziroční růst cen cukru po dlouhém období setrvalých poklesů způsobených snižující se cenou této komodity na světových trzích). Nejvíce však v červnu zlevnilo pivo (-7,2 % m/m). Restauratéři a hostinští tak zřejmě reagují na jeho snižující se spotřebu, jak vyplývá z mediálně zjišťovaných informací (tvrdá statistická data o jeho spotřebě v takto krátkém časovém horizontu nejsou k dispozici).

Nechme však nářků nad datovou nedostatečností a konstatujme, že spotřebitelé by se měli připravit na zhoršování potravinové inflace. Proč? Ceny dovážených potravin rostou (v dubnu o 3,8 % y/y) a své si přidává i potravinářský průmysl (+3,5 % y/y), když např. zpracované a konzervované maso a výrobky z masa zdražily v dubnu meziměsíčně (!) o 3,5 % m/m. Poptávka domácností je vysoká a tomu budou odpovídat i ceny na pultech obchodů.

Graf1 - Meziměsíční změny cen potravin ve vzorku z pravidelných měsíčních šetření ČSÚ.png

 

Graf2- Ceny potravin ve vzorku z pravidelných měsíčních šetření ČSÚ.png

 

Graf3 - Změny cen potravin ve vzorku z pravidelných měsíčních šetření ČSÚ.png

Zdroj: SOCR ČR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard