Ceny potravin: Úzký vzorek potravin na sílení potravinové inflace neukazuje

Publikováno: 29. 7. 2019

Pohled na červencové ceny potravin, které šetří ČSÚ na vzorku zredukovaném co do jejich počtu od letošního ledna, zatím neindikuje, že by se vývoj jejich cen měl promítnout do zvýšení hladiny cen potravin, tak jak bude zveřejněna v první srpnové dekádě v datech zjištěné červencové inflace. Počet položek, u nichž ceny klesly, se totiž proti předchozímu měsíci zvýšil.

V delší časové řadě počínaje rokem 2017 je vidět setrvale klesající ceny cukru na pultech obchodů v České republice, které reagují na vývoj cen této komodity na světovém trhu. Zhruba od podzimu loňského roku je však tento cenový pokles stále mělčí, i když podle červencových dat je cukr krystal stále o pětinu levnější než před rokem (graf 1).

Největší meziroční pokles ceny zaznamenávají v červenci jablka zlevňující o více než třetinu. Jde o vliv vysoké srovnávací základny loňského roku, kdy jablka výrazně zdražovala. Také ceny brambor po rekordním květnovém a červnovém růstu atakujícím historické maximum v červenci mírně zpomalily (na 22 korun za kilogram), ovšem proti červenci loňské roku jsou brambory stále o více než polovinu dražší.

Obavy ze slabé loňské úrody obilí ovlivněné velmi suchým počasím, která měla podle převažujících názorů velmi výrazně ovlivnit růst cen mouky, chleba a pečiva, se naplnily ne zcela stoprocentně. Chléb sice od února letošního roku meziročně zdražuje, ovšem růst jeho ceny není příliš dramatický (v červenci +3,4 % y/y) a proti červnu tato základní potravina dokonce nepatrně zlevnila (--0,2 % m/m). Pečivo, které je v cenovém vzorku potravin zastoupeno bílým pečivem, je v červenci meziročně výš o 7,3 %, což je prakticky stejný růst jako v květnu a červnu (+7,6 %, resp. +7,4 % y/y/). Ve srovnání s červnem jeho cena také jen stagnuje (-0,1 % m/m).

V mírném „houpačkovém“ efektu zaznamenávaném zhruba od poloviny loňského roku (graf 1) zlevňuje v letošních posledních třech měsících máslo, přičemž pokles jeho ceny se prohlubuje (na -11,5 % y/y z červnových -5,5 % y/y a -3 % y/y v květnu). Vývoj odpovídá vývoji ceny mléka (-1,3 % y/y).

Celkově pak útlý vzorek šetřených cen potravin ukazuje, že v červenci počet položek, které meziměsíčně zlevnily, oproti červnu narostl (na devět z červnových sedmi) a podobný posun je vidět i v meziročním srovnání (zlevnilo sedm položek proti červnu, kdy byly ceny nižší jen u pěti položek).

Samotné zmíněné potravinové položky v červenci potravinovou inflaci vzhůru výš nepotlačí.

Graf1 - Vývoj cen potravin ze vzorku šetření ČSÚ.jpg

 

Graf2 - Meziměsíční změny cen potravin ze vzorku šetření ČSÚ.jpg

 

Graf3 - Meziroční změny cen potravin ze vzorku šetření ČSÚ.jpg

Zdroj: SOCR ČR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard