Ceny potravin: Štědrovečerní večeře citelně podraží

Publikováno: 20. 12. 2018

I když ze šetřeného vzorku potravin zdražila v prosinci meziročně jen necelá třetina, za tradiční potraviny na štědrovečerním stole dají lidé podstatně víc než před rokem.

Bramborový salát a kapr – bez nich je pro mnoho rodin večeře o Štědrém dnu nepředstavitelná. Letos však dají za brambory skoro o polovinu víc než před rokem, kapr podražil nejvíce za posledních deset let. V Praze a Plzeňském kraji zaplatí lidé za kilo nejznámější české ryby více než stokorunu, v průměru za celou ČR pak 93,50.

Celkově se však zdá, že meziroční zlevňování potravin, jak je vidět z pravidelného měsíčního šetření ČSÚ na vzorku 26 položek, pokračuje i v prosinci. Toto zlevňování většiny položek patrné v měsíci listopadu však bylo hlubší, než je tomu v prosinci a tentýž efekt je vidět i v meziměsíčním srovnání. Ovšem počet položek s cenami nižšími než ve stejnou dobu loni (graf 1), je nyní ve srovnání s listopadem větší – to znamená, že tato škála může naopak indikovat, že prosincové ceny potravin meziročně opět poklesnou. Jestliže vývoj cen potravin ubral v listopadu celkové inflaci 0,2 pb. při jejich tehdejším úhrnném poklesu o 1,2 % y/y (graf 3), prosincový výsledek může být podobný. Už proto, že loni v závěru roku stouply ceny potravin značně, o 5,6 % y/y a srovnávací základna tak udělá své.

Z 26 šetřených položek bylo v prosinci meziročně levnějších plných 17 (graf 1 s podrobnou strukturou vzorku). Proti listopadu pak 14 (graf 2), což byl stejný počet jako listopadu. Tento pro spotřebitele příznivý vývoj cen potravin tak zatím nenaplňuje obavy z konce léta, podle nichž neúroda povede k jejich výraznému zdražení.

Jak jsme však už uvedli, cenový vývoj je odlišný položka od položky a štědrovečerní večeře podraží, alespoň co se týká tradičního kapra a bramborového salátu. Brambory jsou právě vlivem horší úrody po devastujícím suchu dražší v průměru o 47 % (z loňských prosincových 13 korun na letošních 20,50 za kilo). Cena kapra je nejvyšší od doby, kdy ČSÚ provádí šetření ceny této položky, tj. od roku 2008. Jestliže tehdy zaplatili spotřebitelé za kilo kapra 81 korun, před čtyřmi lety to bylo 86,40 korun, přičemž v roce 2015 zdražil kapr jen nepatrně (87,20 korun). Před Vánocemi 2016 kupovali lidé kilo kapra za 85,10 korun, tj. dokonce levněji než před rokem. Loni však už stál vánoční kapr v průměru 87,70 za kilo (+3,1 % y/y) a letos zdražil relativně významně (+6,5 % y/y), když jeho cena vylétla na 93,50 korun za kilo. Regionální rozdíly v cenách jsou poměrně velké – přes sto korun za kilogram kapra zaplatí lidé v Praze a v Plzeňském kraji (v něm celorepublikově nejvíce se 101,80 korun). Nejméně pak logicky v kraji největšího producenta ryb u nás, v jižních Čechách (78,80), ale i na Vysočině (79,10 korun za kilo). 

V úhrnu lze říci, že prosincový vývoj cen potravin podle aktuálně šetřených dat neukazuje, že tato položka spotřebního koše českých domácností povede k růstu inflace – její výši se dozvíme v první polovině ledna příštího roku.

Graf1- Meziroční změny cen potravinových položek šetřených ČSÚ.jpg

Graf2-Meziměsíční změny cen potravinových položek šetřených ČSÚ.jpg

Graf3-Vývoj cen vybraných druhů potravin a celková potravinová inflace.jpg

Zdroj: SOCR ČR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard