Ceny potravin: Na kolik vyjde letos vánoční stůl?

Publikováno: 20. 12. 2017

Bohatá štědrovečerní tabule a nezdrženlivost pokud jde o jídlo i v průběhu dalších vánočních dnů se stalo typickým rysem materiální stránky těchto nejkrásnějších svátků roku. Kolik bude stát české domácnosti jídlo o letošních Vánocích? Ať jakkoli, mít by na to měli. Jejich celkové disponibilní příjmy rostou.

Odpověď přináší aktuální šetření cen vzorku potravin publikované pravidelně ČSÚ. Prosincová data ukazují, technicky vzato, stejný počet potravinových položek, u nichž z měsíce na měsíc ceny stouply, jako těch, které zlevnily. Meziročně je pohled méně optimistický, zlevnila jen zhruba pětina z celkového počtu 26 šetřených položek. Co ukazuje bližší pohled?

Dvoukilový kapr bude ve srovnání s loňským prosincem dražší o šest korun (+3,1 % y/y). Záleží však na tom, kde se kupuje – zatímco v jižních Čechách a na Vysočině zaplatí kupující za kilo živého kapra 77 korun, v Praze 95 korun (v průměru za ČR pak 87,70 korun). Bílé víno k rybě zdražilo o necelých 8 %. Kdo místo zvěřinové svíčkové na první vánoční svátek zvolí tuto tradiční pochoutku raději se zadním hovězím, připlatí si na mase proti loňsku jen o necelá 3 % víc. Kdo raději vepřový řízek se salátem, pořídí maso za zhruba stejnou cenu jako loni (+1,1 %), ale základní surovina na bramborový salát stojí o šestinu víc, tj. +15,6 % y/y (za pivo k tomuto jídlu vydáme zhruba o 2 % víc než loni). I zdražení kuřat se zdá ještě v akceptovatelné rovině (+4,1 % y/y). Maso tedy nositelem české potravinové inflace ve větší míře není.  

Ovoce v prosinci zdražilo meziročně podstatně víc. Neúroda jablek se promítla do jejich ceny, i když rozsah jablečných dovozů je velmi významný‚ (od června do října z a téměř 476 milionů korun) a někde jinde nemuselo v květnu mrznout. Proti loňsku jsou jablka na pultech obchodů nabízena o pětinu dráž (+20,2 %). Roste i cena banánů (+9,2 %). Ke skokovému cenovému růstu ale došlo zejména u pomerančů (+26 % y/y), což z nich dělá třetí nejvýrazněji rostoucí položku z celkem 26 položek prosincového šetření ČSÚ. Pomeranče přitom loni v prosinci meziročně naopak zlevnily o více než 14 % a také rok předtím nebyl meziroční růst jejich cen nijak výrazný. Této v logice věci typicky importní komodity se do ČR letos za deset měsíců dovezlo za 637 mil. korun, ale loni ve stejném období za 746 mil. korun.

A pak jsou tu sladkosti. V domácnostech, kde se tradičně peče, musejí počítat s tím, že si oproti loňsku o dost připlatí. Zdražila mouka (+15,6 %), máslo (+27,1 %) a především vejce, které jsou o polovinu dražší než loni (+51,7 %). I ti, co dají přednost nákupu hotového cukroví, si nepolepší, neboť uvedený cenový růst surovin na pečení se pochopitelně promítne i do cen nabízeného zboží. Kdo chce šetřit čas koupí hotového těsta, musí počítat, že např. za kilo máslového lineckého zaplatí téměř 120 korun (varianta s rostlinným tukem je levnější, navíc jeho cena meziročně stagnuje). A to cena másla už druhý měsíc v řadě klesá. Uvidíme, zda se potvrdí trend odvozený z vývoje termínovanými obchodů s touto komoditou na světových trzích, které pro leden indikovaly další růst ceny másla.

U mléčných výrobků v ČR tendence raketového růstu cen polevuje – ten u sýru Eidam dosáhl vrcholu v polovině roku (+44 % y/y), u másla v září (+54 % y/y). Slábne i meziroční růst cen mléka (graf 3). Pomyslnou štafetu nastupujícího růstu cen u mléčných výrobků však přebírají jogurty (z červnových +3,2 % y/y na prosincových +16,1 % y/y).

Dražší potraviny v současné době neovlivní vůli českých spotřebitelů „užít si“ – z tohoto jejich pohledu - vánoční svátky. Potravinová inflace, navzdory tomu, že právě ona žene celkový růst cen v České republice vzhůru, byla v listopadu nižší než růst nominálních mezd (ve třetím čtvrtletí stouply o 6,8 % y/y). Zisky živnostníků byly podle posledních dat za druhé čtvrtletí výš o 4,8 % y/y, příjmy z majetku o 13,1 y/y % a v čistém dokonce o 16 % y/y (přitom loni v tutéž dobu meziročně klesly o 2,9 %, resp. o 3,8 % y/y). Vyplácené sociální dávky spolu s ostatními transfery byly vyšší o 2,9 % (loni v tutéž dobu o 3,2 % y/y, takže se i zde potvrzuje pozitivní vliv trhu práce). Disponibilní důchod českých domácností tak podle posledních dat narostl meziročně o 5,7 % (loni o 4 % y/y). Listopadová důvěra spotřebitelů nebyla za posledních dvacet let nikdy výš.

Šťastné a veselé!

 

Graf 1: Meziměsíční změna cen potravin (vzorek průměrných cen z prosincového šetření ČSÚ; v %)

Graf 1- Mezimesicni zmena cen potravin 12 2017.png

Pramen: ČSÚ, vlastní propočty

 

Graf 2: Meziroční změna cen potravin (vzorek průměrných cen z prosincového šetření ČSÚ; v %)

Graf 2- Mezirocni zmena cen potravin 12 2017.png

Pramen: ČSÚ, vlastní propočty

 

Graf 3: Vývoj cen mléka a mléčných výrobků (v % y/y)

Graf 3- Vyvoj cen mleka a mlecnych vyrobku 12 2017.png

Pramen: ČSÚ, vlastní propočty

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard