Ceny potravin: mléčné výrobky níž, obiloviny a maso výš

Publikováno: 19. 5. 2017

Po několika měsících růstu zlevňují oproti dubnu mléčné výrobky, mírně však zdražuje maso a významně v reakci na sezónnost pak jižní ovoce. Celkově květnové šetření ČSÚ za vybrané ceny potravin indikuje spíše další snížení meziročního tempa růstu potravinové inflace v ČR.

Růst cen potravin v České republice vrcholil v únoru, kdy jejich ceny vč. nealko nápojů ve spotřebním koši domácností stouply meziročně o 4,6 %. Od té doby se tempo přírůstků snižuje až na 3,6 % y/y podle dosud známých dat o inflaci za měsíc duben. I tak však jde o tempo vyšší oproti průměru za rok 2015 (+3,1 % y/y) a zejména oproti tomu, kolik činí potravinová míra inflace (+1 %), tj. změna podle ročních klouzavých průměrů (jde o pohyb průměrné cenové hladiny potraviny za posledních dvanáct měsíců proti průměru za předchozích měsíců). V tomto čísle se však ještě odráží situace, kdy ceny potravin vykazovaly pro spotřebitele velmi příznivý vývoj a působily naopak ke snižování celkové inflace v české ekonomice.

Také v Evropě vrcholilo tempo růstu cen potravin v únoru, když v eurozóně zdražily potraviny vč. nápojů meziročně o 2,5 %, přičemž nezpracované potraviny dokonce o 5,3 % (!). Přispěly tak výrazně k růstu celkové inflace ve skupině země platících eurem, což trvá dosud. Spotřebitelská inflace zde činila v březnu 1,5 % a v dubnu 1,9 %, v celé EU pak +1,6 % y/y, resp. +2 % y/y vlivem vyššího růstu cen v zemích mimo společnou měnu, jako je i ČR, kde je spotřebitelská inflace vyšší než v EU už více než rok. Konvergence celkové cenové hladiny ČR oproti EU tak sílí.

Jaký je však nejaktuálnější pohyb cen vybraných potravin podle pravidelných šetření ČSÚ? Proti předchozímu měsíci zlevňuje mléko a mléčné výrobky (např. sýr eidam, jogurt, máslo) zdražují obiloviny a maso (graf 1).

Jestliže spotřebitele zajímá především aktuální pohyb cen potravin, tj. z měsíce na měsíc, z analytického hlediska je důležité sledovat i jejich pohyb meziroční (graf 2), neboť zakládá důležité sdělení o nadcházejícím vývoji celkové inflace z meziročního pohledu. Zatímco v dubnu mohli lidé počítat, že ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zaplatí méně za deset položek z celkem 26 zahrnutých do šetření cen vybraných druhů potravin a v březnu za osm položek, květnové zlevňování polevilo – proti loňskému květnu mělo nižší cenu pouze šest položek ze vzorku 26 sledovaných druhů potravin. Již čtyři měsíce v řadě zlevňuje máslo, třetí měsíc mléko.

A pohled z měsíce na měsíc? Zlevnila zelenina (rajčata -25,2 %, papriky -13,9 %, brambory -12,9 %) a také mléko (-4,9 %). Nepatrné snížení je patrné také u mléčných výrobků (jogurty -1,7 %, sýr eidam -1 %) a másla, jehož pokles o 1,1 % byl stejný jako u cen vajec po jejich raketových růstech v předcházejících měsících. Zdražilo ale maso (hovězí, vepřové i kuřata) a také mouka a bílé pečivo.

V úhrnu se pak polovina položek vybraného vzorku šetřených cen potravin v květnu oproti dubnu nacházela cenově níže (v dubnu to bylo 12 položek, v březnu 13 položek). Z čistě empirického hlediska tak lze soudit i z těchto předběžných údajů o šetřených cenách potravin, že v těchto měsících meziroční tempo růstu cen potravin v indexu spotřebitelských cen v České republice oslabilo (tehdy meziměsíčně ceny potravin klesaly o 0,2 % v březnu a o 0,5 v dubnu). Současný vývoj tedy ukazuje, že dynamika cen potravin ve spotřebním koši českých domácností pravděpodobně i v údajích, které přinese ČSÚ pro měsícíchch květen začátkem června, dále o něco zmírní.

 

Graf 1: Meziměsíční změny vybraných druhů potravin zahrnutých do vzorku šetření ČSÚ (v %)

graf 1_mezimesicni zmeny vybranych potravin.png

Pramen: ČSÚ, vlastní propočty

 

Graf 2: Meziroční změny vybraných druhů potravin zahrnutých do vzorku šetření ČSÚ (v %)

graf 2_mezirocni zmeny vybranych potravin.png

Pramen: ČSÚ, vlastní propočty

Uložit

Zdroj: SOCR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • CSOB
  • PP
  • KMV