Ceny potravin: Inflace příliš nezrychluje. „Klame tělem“?

Publikováno: 19. 11. 2018

Vývoj listopadových cen potravin v ČR z měsíce na měsíc překvapil – nárůst byly jen pozvolné. Položky s nejvyššími meziměsíčním přírůstky totiž nevykázaly ani pětiprocentní růst a bylo jich pouze osm ze vzorku ČSÚ čítajícího 26 šetřených druhů potravin. I meziročně byl jejich počet nejnižší za minimálně dva a půl roku. Mýlily se odhady analytiků o podzimní potravinové inflaci v ČR?   

Vykázaná potravinová inflace v říjnu, kterou ČSÚ ve svém indexu spotřebitelských cen vyčíslil na velmi slabých +0,2 % byla jejich faktickou meziroční stagnací. Narážela na předchozí statistickou základnu, podle níž rostly ceny v říjnu 2018 meziročně o velmi silných +7,8 %. Jak se ale zdá, i nyní v listopadu – přestože loňský výrazný růst cen potravin pokračoval tehdy další měsíc a srovnávací základna zůstávala vysoká – očekávaný cenový boom u potravin nepřichází.

V listopadu výrazně zlevnily z měsíce na měsíc ovoce a zelenina – dvojcifernými poklesy (graf 1). K nim se přidaly i ceny cukru, u nichž byl, jak se ukazuje, říjnový meziměsíční růst jen výchylkou z dlouhodobého trendu s původem ve vývoji této komodity na světovém trhu. Pomeranče zlevnily již druhý měsíc díky sezóně, jablka již čtvrtý měsíc díky vysoké úrodě. Levněji proti říjnu nakoupili lidé v listopadu i banány, jednak vlivem slevových akcí, ale i očekávaným sezónním cenovým poklesem.

Ceny másla, které v meziměsíčním srovnání od května narůstaly, zaznamenaly v listopadu od té doby poprvé růst. Meziročně jsou však již třetí měsíc níž – po svém dvouletém ustavičném růstu vrcholícím v podzimních měsících loňského roku (v listopadu 2017 vylétla cena másla v ČR meziročně výš o téměř 60 %).

Celkově tak velmi netypický graf 1 s meziměsíčním srovnáním vývoje cen potravin v ČR za měsíc listopad – jehož tvar nebyl k vidění přinejmenším dva roky –, neindikuje blízký výrazný nástup růstu jejich cen. Nijak dramaticky nepůsobí ani listopadové meziroční srovnání (graf 2), kde zaujme prudký pokles cen vajec (-26,1 % y/y) ovlivněný však jejich prudkým zdražením ve stejném období loňského roku (+59,1 % y/y).

Že zatím ceny potravin nenarůstají tak, jak bylo možné předpokládat po letošním velmi suchém roce se špatnou úrodou, neznamená, že tento efekt nenastane v dalších měsících. Je to už teď vidět na pětinovém meziročním růstu cen brambor.

Graf1 - Meziměsíční změny cen potravinových položek šetřených ČSÚ.jpg

Graf2 - Meziroční změny cen potravinových položek šetřených ČSÚ.jpg

Graf3 - Vývoje cen vybraných druhů potravin a celková potravinová inflace.jpg

Zdroj: SOCR ČR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard