Ceny pohonných hmot: znovuoslabení ropy působí i na české čerpací stanice

Publikováno: 16. 6. 2017

Ropa Brent sklouzla pod 47 dolarů za barel, lehká americká ropa dokonce na 44 dolarů. Země OPEC na své schůzce z konce května nenaplnily naděje trhů, že sníží těžbu víc, než avizovaly a cena „černého zlata“ padá. Zlevňování pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic těší české motoristy i řidiče v tranzitu – u nejlevnější pump se benzín nabízí pod 28 korun za litr.

Začněme s trochou historie: zatímco zhruba do poloviny roku 2014 udržovala vysoké ceny ropy silná poptávka po této strategické surovině, poté se vlivem výrazného rozšíření těžby ropy z břidlic (především na území USA a Kanady) promítla robustní nabídka do poklesu jejích cen. Od poloviny loňského roku je pak patrné ustálení objemu světové produkce i světové spotřeby ropy na zhruba stejné úrovni. Tento vývoj předpokládá EIA s drobnými výkyvy do poloviny roku 2018.

Aktuálně však zažívá cena ropy volný pád, který je vidět již třetí týden – z 54,94 USD za barel ropy Brent z 23. května na 46,89 USD zaznamenaný 15. června. Za takto krátkou dobu ztratil její kurz přes třináct procent. Proč? Trh s ropou si zřejmě začíná uvědomovat, že úsilí zemí OPEC o povzbuzení ceny se míjí účinkem.

A je se co divit, když podíl tohoto ropného kartelu na světové těžbě klesl během posledních let z poloviny na pouhou třetinu? Země stojící mimo OPEC těžbu snižovat nechtějí, spíše naopak, jak je vidět z rostoucího počtu nových vrtů především na území severní Ameriky. Zastavení pádu cen ropy tak lze zřejmě spojit až s dobou, kdy pro producenty ropy z břidlic bude její těžba vzhledem k nízké ceně nerentabilní. Ropní analytici předpokládají, že to může nastat už brzy – poté, co se cena ropy ocitne pod hranicí 40 dolarů za barel.

Za kolik se za této situace prodávají pohonné hmoty na čerpacích stanicích České republiky? I když jejich majitelé zpravidla reagují cenově hbitěji při růstu světových cen ropy než při jejich poklesu, je z grafu 1 vidět v křivce zachycující změny cen z týdne na týden, že ceny pohonných hmot významně klesají. Benzín Natural 95 stál na počátku druhé červnové dekády v průměru za všechny čerpací stanice v ČR 30,11 korun za litr, motorová nafta pak 29,05 korun (graf 2). Dovolené motoristům zlevní.

 

Graf 1: Vývoj cen benzínu Natural 95 a motorové nafty v ČR (v % w/w)

graf 1_vyvoj cen benzinu natural 95.png

Pramen: ČSÚ, vlastní propočty

 

Graf 2: Vývoj cen benzínu Natural 95 a motorové nafty v ČR (v korunách)

graf 2_vyvoj cen benzinu natural 95 v korunach.png

Pramen: ČSÚ

Uložit

Zdroj: SOCR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • CSOB
  • PP
  • KMV