Ceny pohonných hmot v ČR pod vlivem pesimismu na světových trzích s ropou

Publikováno: 19. 5. 2017

Na čerpacích stanicích pohonných hmot v České republice klesly v posledních třech týdnech ceny automobilového benzínu Natural 95 i motorové nafty. Litr benzínu stál v průměru 30,46 korun a cena motorové nafty klesla pod třicetikorunovou hranici (29,57 korun za litr), kde byla naposledy na začátku letošního roku (graf 1).

Tržní zásoby ropy jsou podle sdělení mezinárodní agentury EIA obrovské, jak sdělila ve svém reportu z aktuálního týdne. Časově shodné je i šetření ČSÚ o cenách pohonných hmot v České republice platné k 15. květnu 2017 (20. týden). To ukázalo pokles cen prodávaného benzínu Natural 95 i motorové nafty – oproti šetření ze 17. týdne klesla průměrná cena benzínu i motorové nafty o téměř 60 haléřů (ze 31,05 na 30,46 korun za litr u benzínu, u nafty pak z 30,14 na 29,57 korun za litr). Příčinou jsou slabé impulsy pro růst světových cen ropy.

Ropný kartel OPEC hodlá prodloužit další dohodu o omezení těžby až do března příštího roku, ale je třeba vyčkat na jeho jednání, které se uskuteční koncem tohoto měsíce. Světová cena lehké americké ropy WTI tak nedosahovala po převážnou většinu tohoto týdne ani 50 dolarů za barel, ropa typu Brent byla mírně nad ní.

Jedna věc je však odhodlání zemí OPEC obnovit cenový růst „černého zlata“ omezením těžby, druhá pak realita – chování nečlenů OPEC. Proti růstu cen ropy totiž působí v současné době opět velmi intenzívní těžba v břidlicových dolech a jejich další otevírání, resp. stále vyšší počet zkušebních vrtů.  Důsledkem toho je pokles cen ropy WTI, které se nedaří vymanit zpět nad hranici padesáti dolarů za barel. Navíc zesílená těžba vede k opětovnému růstu zásob ropy, které pochopitelně dále tlačí cenu níž.

Ropní analytici soudí, že pokud před nadcházejícím setkáním OPEC budou členské země podávat formou slovních intervencí signály o případných problémech s budoucí dohodou, může cena ropy zamířit až k 55 dolarům za barel, na nichž byla od loňského prosince do konce letošní února a po převážnou část měsíce dubna. Zůstává skutečností, že ceny ropy - ale energií vůbec - zřejmě nepovedou v současné době i v nadcházejících měsících k růstu inflace na globální úrovni. Stejně tak na čerpacích stanicích v České republice nelze očekávat – alespoň do doby nových signálů ze schůzky zemí OPEC - pro blízkou budoucnost prudké zvýšení cen pohonných hmot.

 

Graf 1: Vývoj cen benzínu Natural 95 a motorové nafty v ČR (v korunách)

graf 1_vyvoj cen benzinu Natural 95.png

Pramen: ČSÚ

 

Graf 2: Vývoj cen benzínu Natural 95 a motorové nafty v ČR (v % w/w)

graf 2_vyvoj cen benzinu tydenni.png

Pramen: ČSÚ, vlastní propočty

 

Graf 3: Vývoj cen benzínu Natural 95 a motorové nafty v ČR (v % m/m)

graf 3_vyvoj ceny benzinu mesicni.png

Pramen: ČSÚ, vlastní propočty

Zdroj: SOCR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • CSOB
  • PP
  • KMV