Ceny pohonných hmot stagnují

Publikováno: 20. 3. 2017

Po pozvolném snižování tempa růstu cen benzínu v České republice trvajícím osm týdnů, se v polovině března poprvé objevil jejich nepatrný meziměsíční pokles. U motorové nafty to bylo již třetí týden v řadě a poklesy se prohlubují. Jde o reakci na významné snížení ceny ropy na světových trzích.

Automobilový bezolovnatý benzín Natural 95 stál u čerpacích stanic v České republice v polovině března v průměru 31,02 korun za litr, předtím tři týdny v řadě 31,10 korun. Cena motorová nafty klesla z 30,56 korun za litr z první poloviny února na 30,39 korun v polovině března. Loni v tuto dobu však byly ceny pohonných hmot pro motoristy podstatně příznivější – Natural 95 stál 26,50 a motorová nafta 25,50 za litr. Není se co divit, tehdy se platilo za barel ropy typu Brent pouhých 36,80 USD.

Po relativně dlouhém období předchozích zhruba čtyř měsíců, tj. od konce listopadu 2016, se cena ropy udržovala kolem 55 USD za barel. Nyní, po prvním březnovém týdnu, spadla relativně prudce na 51,80, tedy již blízko úrovním, na kterých byla před dohodou o omezení těžby ropným kartelem OPEC. Od ní si producenti slibovali pozitivní cenový impuls, který však nepřinesl víc než růst cen o zhruba 6-7 USD za barel právě koncem loňského listopadu, kdy začala dohoda nabývat jasnějších obrysů. Je otázka, do jaké míry, resp. jak dlouhého trvání, měl tento efekt dohodnutého omezení těžby. Příčinou opětovného snížení světové ceny ropy totiž není ani tak nedodržení této dohody některou členskou zemí OPEC – tato dohoda byla podle sdělení mezinárodní energetické agentury IEA v lednu a únoru dodržována na „drtivých“ 98 % (především díky Saudské Arábii, které produkovala ještě méně, než byl limit, k němuž se zavázala). Ovšem u nečlenských států kooperujících s OPEC agentura odhaduje, že dohodu plnily jen asi z 37 %.

Současný pokles světových cen ropy tak lze zřejmě spojit s rychlým růstem její těžby v USA. Připomeňme, že právě těžba ropy z břidlic v severní Americe zažívající největší boom před necelými třemi roky, stála z velké části za propadem cen ropy této suroviny z více než stodolarových úrovní na pouhých 50 USD za barel, a to za necelý půlrok. Agenturní informace sledující zásoby ropy referují aktuálně o prudkém zvýšení těžby americké ropy v minulém týdnu, při současném poklesu cen ropných dovozů do USA.

Vývoj světových cen ropy tak dává tušit, že ani motoristé v České republice se v dohledné době růstu cen pohonných hmot bát nemusejí.

 

Graf: Ceny benzínu Natural 95 a motorové nafty podle týdenních šetření ČSÚ (v korunách)

graf_ceny benzinu natural.png 

Pramen: ČSÚ

Uložit

Zdroj: SOCR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • CSOB
  • PP
  • KMV