Ceny pohonných hmot: Dohoda OPEC uklidnila trhy, v ČR benzín i nafta zlevňují

Publikováno: 18. 12. 2017

Mírný pokles cen pohonných hmot v ČR může být krátkodobě narušen růstem daným technickými problémy významného ropovodu. To Saudové zdražují od ledna benzín pro domácí trh rovnou o 80 %! Silvestrovský vtip? Vůbec ne. Jen dorovnávají ceny svých pohonných hmot na úrovně běžné v mezinárodním srovnání.

Cena benzínu Natural 95 na čerpacích stanicích České republiky klesá od posledního listopadového týdne a aktuálně stojí v průměru 30,44 korun za litr. Pokles ceny motorové nafty je vidět od počátku prosince, v jeho polovině stál litr 29,70 korun. Členové ropného kartelu OPEC potvrdili pokračování dohody o omezení těžby a světová cena ropy typu Brent se usadila nad hranicí 60 dolarů za barel. Poroste?

Snížení cen pohonných hmot v ČR v posledních třech, resp. dvou posledních týdnech je spíše jen kosmetického charakteru a nepatrně osciluje kolem průměrné hranice třiceti korun za litr (graf 1). Dokázalo však zvrátit trendové zvyšování cen pohonných hmot patrné od druhé poloviny roku (graf 2). Co se týká tržeb obchodníků s pohonnými hmotami, obecně vzato musí mít cenové pohyby na jejich velikost vliv. Ten však není fatální, jak plyne z porovnání temp růstu tržeb za prodej pohonných hmot na jedné straně a vývoje cen benzínu a motorové nafty na straně druhé (graf 3). Pružnost poptávky je relativně nízká a není těmito pohyby primárně určena.

Po nepatrných poklesech cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic je však možné, že v nadcházející dvou týdnech může dojít k opětovném mírnému růstu vzhledem k aktuálním technickým problémům daných dodávkami severomořského ropovodu. Britské potrubní vedení totiž pojímá dodávky z víc než osmdesáti ropných polí od více než dvaceti ropných společností a má tedy samozřejmě i cenotvorný význam. Výpadek ropovodu Forties v Severním moři tak poklesem denní nabídky posunul cenu ropy Brent nad 65 dolarů za barel, když „…tenoučká prasklinka zalomcovala trhy s ropou“, jak napsala agentura Bloomberg.

Ropa Brent – která se používá při ocenění dvou třetin světových dodávek ropy a je ideální pro výrobu benzínu a středních destilátů – se dostala na svá roční maxima již v září a nyní je usazena nad šedesátidolarovou hranicí (týden před Vánocemi stojí barel 63,40 USD). I když v trendu mírně roste již od počátku července (46,79 USD/barel), má samozřejmě daleko k stodvacetidolarovým úrovním z let 2011 až 2013 nemluvě o historickém maximu téměř 150 USD za barel v roce 2008 – tehdy nebyly výjimkou katastrofické předpovědí o budoucí ceně až 200-300 dolarů za barel. Ale to tehdy nebyly ve hře těžby z břidlic.

Nicméně zpět do současnosti: pokud světová cena ropy překoná sedmdesátidolarovou metu – což není příliš pravděpodobné, neboť aktuální technické problémy ropovodu Frontier mají být do dvou týdnů odstraněny a prodloužení limitující dohody OPEC o devět měsíců je již v cenách zahrnuto – nad touto hranicí by se v nadcházejících měsících zřejmě trvale neudržela. Za předpokladu, že nedojde k významným geopolitickým událostem, jež momentálně nelze vyloučit.


Graf 1: Ceny pohonných hmot v ČR (v korunách; rok 2017 po týdnech)

Graf 1- Ceny pohonnych hmot v CR v kc rok 2017 po tydnech.png

Pramen: ČSÚ

 

Graf 2: Meziměsíční vývoj cen pohonných hmot v ČR (rok 2017, v % m/m; trend podle čtyřtýdenního klouzavého průměru)

Graf 2- Mezimesicni vyvoj cen pohonnych hmot v CR rok 2017.png

Pramen: ČSÚ, vlastní propočty

 

Graf 3: Vývoj cen pohonných hmot a tempo růstu maloobchodních tržeb za prodej pohonných hmot (rok 2017; pohonné hmoty v % m/m po týdnech, dynamika nominálních tržeb v v % y/y)

Graf 3 - Vyvoj cen pohonnych hmot a tempo rustu maloobchodnich trzeb za prodej pohonnych hmot rok 2017.png

Pramen: ČSÚ, vlastní propočty

Zdroj: SOCR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard