Ceny pohonných hmot: Benzín v ČR klesá již jedenáct týdnů v řadě. I když světový trh s ropou aktuálně ožívá.

Publikováno: 22. 1. 2019

Pro motoristy příznivý vývoj cen pohonných hmot v ČR z posledních dvou měsíců již zřejmě v dlouhodobém poklesu pokračovat nebude. V lednu totiž začala ropa na světových trzích opět zdražovat.

Prudký pád cen ropy během loňského podzimu vystřídalo v průběhu letošního ledna její postupné zotavování. Jestliže na přelomu září a října stál barel ropy typu Brent 85 dolarů, v posledním prosincovém týdnu jen něco přes 50 dolarů. Nyní na počátku třetí lednové dekády je světový trh s ropou na 62,37 USD/barel. Jde hodnotu, která byla u ropy Brent naposledy dosažena loni ve druhé polovině listopadu. K oživení ceny došlo aktuálně po zprávě o tom, že zpracování ropy v čínských rafineriích dosáhlo rekordní úrovně (za loňský rok v průměru 12,12 mil. barelů denně), a to i přes vykázané mírné zpomalování ekonomického růstu v „Zemi středu“. Mimoto členové kartelu OPEC nadále proklamují ochotu snížit produkci ve snaze podpořit cenu ropy na světových trzích a termínované obchody (tříměsíční futures) indikují budoucí cenu ropy Brent vyšší než 63 USD/barel.

Znamená současné oživení světového trhu s ropou její další trendový růst? To nelze jednoznačně říci. Stále totiž není jisté, zda a jak budou probíhat případné další sankce USA a s nimi spojená opatření dalších zemí ve vztahu k Íránu jako producentu a exportérovi „černého zlata“.  Právě íránské ropné exporty klesly po zavedení sankcí od loňského března o téměř dvě třetiny (!) na 1,1 mil. barelů denně. A trhy tím pádem musí logicky s takovýmto rizikovým scénářem pracovat také.

Na čerpacích stanicích v České republice zůstává motorová nafta nadále dražší než benzín (graf 1). Zatímco její cena za litr klesla v polovině ledna podle pravidelného týdenního šetření ČSÚ na průměrných 31,18 korun, litr bezolovnatého automobilového benzínu Natural 95 stál v průměru 30,68 korun. V jeho případě jde o pokles trvající již jedenáct týdnů v řadě (!). Motorová nafta byla cenově volatilnější, ale i tak zlevňuje již osmý týden v řadě (graf 2).  U nejlevnějších pump klesla cena benzínu pod 28 korun za litr, u těch nejdražších ale leckde setrvává nad 33 korunami za litr.  

A budoucnost? Po zmíněném pádu cen ropy v poslední čtvrtině loňského roku mnozí analytici soudili, že politika snižování nabídky - uplatňována zejména producenty ze Saudské Arábie a Ruska - nefunguje, když cenu ropy nepovzbuzuje. Jak však stále připomínáme, nabídka ropy z břidlic těžená především v severní Americe, je stále silnější, což v trendu samozřejmě cenový růst tlumí.  Oba tyto fundamentální vlivy pak rámuje očekávaný makroekonomický vývoj, který spěje ke globálnímu zpomalování. To poptávku po ropě zbrzdí.

V důsledku toho se spotřebitelé pohonných hmot v České republice nemusejí v dohledné době obávat výrazného růstu jejich cen.

Graf1-Prům. ceny benzínu v ČR.jpg

Graf2-Mezitýdenní změny prům. ceny PHM v ČR.jpg

Zdroj: SOCR ČR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard