Ceny: Inflace v červnu nezrychlila. Náklady na bydlení v ČR však rostou podstatně rychleji než v EU

Publikováno: 15. 7. 2019

Od počátku letošního roku rostou spotřebitelské ceny v ČR rychleji, než je tomu v Evropské unii jako celku (graf 1). Podle nejaktuálnějších dat ČSÚ za měsíc červen táhnou českou inflaci výš hlavně ceny za bydlení a služby s ním spojené. Do této položky patří i energie. Jestliže v úhrnu stouply ceny v ČR proti červnu loňského roku o 2,7 %, růst cen za bydlení a energie byl více než dvojnásobný (+5,5 %).  Vymyká se tento vývoj situaci v EU?

Zatímco ještě před rokem, resp. v průběhu celého loňského prvního pololetí, působily na celkovou spotřebitelskou inflaci v ČR především ceny potravin, letos jsou to rostoucí náklady na bydlení.

V červnu stouply v ČR ceny pro spotřebitele proti stejnému období loni o 2,7 % a jejich růst tak proti květnu (+2,9 % y/y) zpomalil. Došlo k tomu i přesto, že meziměsíčně byla inflace hlavně vlivem dražších dovolených o 0,2 % vyšší. Přidaly jí ale i nárůsty cen dalších položek, jako nealko nápojů (1,6 % m/m) nebo nájemného a elektřiny.  Cena brambor (+3,3 % m/m) byla vůbec nejvyšší od doby sledování cenovou statistikou ČSÚ, když dosáhla 27 korun za kilogram (ovlivnila ji i nabídka raných brambor).  Naopak levnější byly oproti květnu tradiční „neřesti“ (pivo, víno, cigarety).

A meziročně?  Kromě oblečení, obuvi a telekomunikačních služeb klesly i ceny pohonných hmot, a to poprvé po patnácti měsících. Všechny ostatní položky spotřebního koše českých domácností byly s různou intenzitou nadále inflační. Stejně, jako činil celkový růst spotřebitelských cen, stouply v úhrnu i ceny potravin (+2,7 % y/y). Nadprůměrně zdražily výdaje za zdraví (+3,4 % y/y), stravování a ubytování (+4,1 % y/y) a nákupy ostatního zboží a služeb (+3,8 % y/y).

Co však je nyní jednoznačnou hnací silou inflace v ČR, jsou ceny bydlení a energií (graf 2). V červnu narostly meziročně o 5,5 %, o měsíc dříve o 5,8 %. Takto silná dynamika byla druhá nejvyšší v EU po Slovinsku (+5,9 % y/y). Oproti celé EU (+2,6 % y/y) rostou ceny bydlení a energií v ČR více než dvojnásobně rychleji (2,2krát) než v Unii s +2,6 % y/y a 2,5krát rychleji než v eurozóně (+2,3 % y/y).

Na vině jsou energie (graf 3), ovlivňující i celkový letošní rozdíl v české a evropské inflaci (graf 4). Růst jejich cen oproti EU je totiž extrémní hlavně v případě elektřiny (+12,5 % y/y, v EU +3,5 %). Ostatní energie v ČR nezdražují tak rychle jako elektřina (plyn +3,6 % proti +5,7 % v EU, pevná paliva +1,3 % proti +3,1 % v EU). Celkově zdražily energie (elektřina, plyn, ostatní pevná a kapalná paliva) v ČR o 7,9 % a v EU o 4,4 % y/y. Vývoj cen nájemného a jeho srovnání s Evropou zhodnotíme v některém z příštích komentářů o inflaci.

Co aktuální růst cen znamená? V úhrnu byla v červnu spotřebitelská inflace v ČR (+2,7 % y/y) vyšší než očekávala ČNB (+2,4 % y/y). Nejde však o rozdíl, který by centrální banku přinutil vbrzku znovu zvýšit úrokové sazby.

Graf1-Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v ČR a zbytku zemí EU.jpg

 

Graf2 - Porovnání růstu nákladů na bydlení v ČR a EU.jpg

 

Graf3 - Vývoj cen energií pro spotřebitele v ČR a EU.jpg

 

Graf4 - Spotřebitelská inflace v ČR a EU podle HICP.jpg

 

Zdroj: SOCR ČR

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

  • PP
  • KMV
  • Mastercard