Aktuální informace z jednání vlády - schválení nové podoby programu ANTIVIRUS a další info

Publikováno: 1. 4. 2020

Vážení členové SOCR ČR, informujeme Vás o některých výstupech z jednání vlády dne 31. března 2020:

Program ANTIVIRUS

 • Vláda změnila cílený program podpory zaměstnanosti Antivirus upravující státní příspěvek zaměstnavatelům vyplácejícím náhrady mezd zaměstnancům na překážkách v souvislosti s koronavirem a stanovila principy správy tohoto příspěvku, který bude vyplácet Úřad práce. Program se člení do 2 režimů:
 • první se týká překážek, které nesouvisí s vůlí zaměstnavatele - A – nucené uzavření/omezení provozu a karanténa bude příspěvek ve výši 80 % nákladů zaměstnavatele spojených s náhradou mzdy, maximálně 39 tisíc Kč,
 • druhý režim B – související hospodářské potíže ve výši 60 % superhrubé mzdy, maximálně 29 tisíc Kč. Zároveň vláda avizovala, že v nejbližších dnech přijde ještě s třetím, zvláštním režimem kompenzací pro provozy, které se nemohou zastavit.  Materiál naleznete v příloze níže.
 • Jak a kde žádat, kdo bude mít nárok na podporu zde. (otázky – odpovědi materiál připravený HK ČR)

 

Další informace:

 • Vláda schválila návrh zákona, který má prostřednictvím jednorázového kompenzačního bonusu zmírnit dopady událostí souvisejících s koronavirem na OSVČ, jejichž činnost byla v důsledku těchto událostí utlumena. Kompenzační bonus bude poskytován ve výši 25 tisíc Kč za období od 12. března do 30. dubna 2020.
 • Vláda vyslyšela požadavek podnikatelů na plošný odklad záloh na silniční daň. V praxi to znamená, že všem poplatníkům bude umožněno uhradit zálohy splatné v dubnu a v červenci až do 15. října 2020. U takto zpožděných úhrad budou plošně prominuty všechny úroky z prodlení a z posečkání.
 • Vláda chce podnikatelům umožnit odklad nájmů, pokud jim znemožnila činnost svým nařízením proti šíření Covid-19. Zákonná norma má umožnit odklad splátek nájemného za šest měsíců. Nájemné bude následně možné rozložit do 24 měsíců. Přípravou zákona je pověřen ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček společně s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou.
 • termín pro zahájení příjmu žádostí programu ČMZRB COVID II je stanoven na 2. dubna 2020. V současné době není možné čerpat prostředky pro pražské provozovny, pro krytí požadavků pražských firem hledá prostředky MPO. Pro Prahu bude spuštěno tedy později.
 • Hospodářská komora aktivně nabízí spolupráci zaměstnavatelům nad celostátním projektem Zachraň práci! Cílem tohoto projektu je maximální snížení rizika propouštění zaměstnanců. Nabízí možnost sdílení pracovních kapacit dle § 43a zákoníku práce přidělením k jinému zaměstnavateli. První poptávky a nabídky zaměstnavatelů začnou poradenští dispečeři přijímat dne 31. března 2020 na bezplatné lince 800 222 121. Podrobnější informace o projektu HK ČR jsou dispozici na webu komory či například v této tiskové zprávě.
Zdroj: MPSV, HK ČR

Ke stažení

Antivirus_schválený_materiál.pdf PDF 23.04.2021 296.61 KB

ODKAZY A ZPRÁVY

STRATEGIČTÍ PARTNEŘI

 • PP
 • KMV